نگاه به روابط‌عمومی از منظر بلاکچین | دکتر علی کرمانشاه

تاریخ انتشارخبر :چهارشنبه 1 خرداد 1398
نگاه به روابط‌عمومی از منظر بلاکچین | دکتر علی کرمانشاه

دکتر علی کرمانشاه، عضو هیئت‌علمی دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در چهاردهمین همایش روابط‌عمومی الکترونیک به ارایه مقاله‌ای با عنوان « نگاه به روابط‌عمومی از منظر بلاکچین» خواهد پرداخت.

در این مقاله سعی شده است نخست اهمیت مفهوم و رویکردها و کاربردهای مختلف مرتبط با بلاکچین، به‌عنوان پنجمین پارادایم در فناوری اطلاعات و ارتباطات در نیم‌قرن اخیر، شامل کامپیوترهای بزرگ، کامپیوترهای شخصی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مرور شود و ضمن تأکید بر آثار مهم فنی و تکنولوژیک آن، که همچون فناوری‌های پیشرفته موجب ارتقای عملکرد ساختارها و مدل‌های کسب‌وکارهای موجود شده است، به بخش مهم‌تری از آثار ساختارشکنانۀ (disruptive) آن نیز پرداخته شود.

در این بخش، با استناد به برخی مطالعات در سال‌های اخیر، بر ابعاد غیرفنی، شامل مؤلفه‌های سازمانی، اجتماعی و نهادی این تکنولوژی تأکید و اشاره خواهد شد که چگونه این تکنولوژی بینش‌ها، فرایندها، ساختارها، مدل‌های کسب‌وکار و سازماندهی و نحوۀ چیدمان و ادارۀ جوامع بشری، حکمرانی و سایر عوامل نهادی را تا حد زیادی تغییر می‌دهد و بعضاً جانشین آن‌ها می‌شود.

در بخش دوم مقاله، مفهوم و جایگاه روابط‌عمومی، به‌عنوان سازمان و نهادی که عهده‌دار برقراری و حفظ رابطۀ مؤثر بین کسب‌وکارها با مردم و جامعه و ذی‌نفعان است، مرور خواهد شد.

در بخش سوم، با استناد به مفاهیم فوق، تحلیلی اولیه عرضه خواهد شد و نشان می‌دهیم که حوزۀ روابط‌عمومی نیز همچون ساختارها و فرایندهای کلان، احتمالاً از تغییرات اساسی در ساختارها و نهادهای خود – ناشی از بلاکچین- بی‌نصیب نخواهد ماند. در این قسمت به برخی از مؤلفه‌ها و مفاهیمی که نگاه روابط‌عمومی را از منظر بلاکچین توجیه می‌کند اشاره خواهد شد:

از قبیل تغییرات نهادی ناشی از کاهش قدرت و خذف نهادهای مرسوم در برقراری اعتماد
(trust) از طریق مدل‌های الگوریتمی رمزنگاری‌شده و ایجاد اعتماد بین افرادی که یکدیگر را نمی‌شناسند، ایجاد شفافیت، عدالت، انصاف و اجماع بین اعضای شبکه و جامعه در فرایندها و تراکنش‌ها و ایجاد زنجیره‌ای از بلوک‌های غیرقابل‌تغییر و قابل رصد و مفاهیمی همچون people on chain، relation on chain و... بالاخره این مسئله که همان‌طور که بلاکچین ممکن است بانک‌ها را به‌لحاظ نهاد واسطۀ برقراری اعتماد تغییر دهد  یا حتی حذف کند، امور بانکی همچنان پابرجا خواهد ماند. در حوزۀ روابط‌عمومی نیز شاید بتوان گفت که سازمان و function روابط‌عمومی در سازمان‌ها ممکن است تغییر کند، اما امر روابط‌عمومی -روی زنجیره‌ای از بلوک‌- تداوم خواهد داشت.

لازم به ذکر است هشتمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت با موضوع «روابط‌عمومی و راه‌حل‌های برون رفت از چالش‌های اقتصادی» و چهاردهمین همایش روابط‌عمومی الکترونیک با موضوع «روابط‌عمومی بلاک‌چین، روابط‌عمومی بدون واسطه، امن و اعتماد آفرین» هفتم و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهند شد.
علاقمندان به این همایش می‌توانند با مراجعه به سایت www.prconference.ir و یا تماس تلفنی با شماره 88922782 نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدام نمایند