استراتژی موثر روابط عمومی برای تجارت | لیلا نوری

تاریخ انتشارخبر :شنبه 4 مرداد 1399
استراتژی موثر روابط عمومی برای تجارت | لیلا نوری

چگونه یک استراتژی موثر روابط عمومی برای تجارت خود ایجاد کنید؟
هنگامی که می‌دانید به چه چیزی می‌خواهید برسید، آن را کمی کنید. به‌یاد داشته باشید این اهداف هستند، بنابراین مطمئن شوید که از کجا شروع می‌کنید تا بتوانید موفقیت آینده خود را اندازه بگیرید. واقع‌بین باشید و اهداف قابل دستیابی را تعیین و اطمینان حاصل کنید که همه افراد در سازمان می‌دانند که شما به چه چیزی می‌خواهید برسید.
 استراتژی‌های روابط عمومی را با یک رویکرد فراگیر شروع کنید. تیم‌های روابط عمومی، بازاریابی، دیجیتال، رویدادها و عملیات خود را برای توفان مغزی گرد هم آورید تا درباره استراتژی‌های احتمالی بحث کنند و اطمینان حاصل کنید که همه افراد در همان خط در حال پیشروی هستند.
مراحل یک استراتژی روابط عمومی موثر چیست؟
 ۱. اهداف: با درک آنچه می‌خواهید با روابط عمومی خود به‌دست آورید، شروع کنید. ۴ یا ۵ هدف روشن برای شغل خود بنویسید. آیا سعی در افزایش آگاهی، راه‌اندازی یک برند جدید دارید، پایه مشتری خود را افزایش دهید، مشتریان فعلی خود را بهتر درگیر کنید یا ارزش یا سود شغلی خود را افزایش دهید؟
 ۲. شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI): هنگامی که می‌دانید به چه چیزی می‌خواهید برسید، آن را کمی کنید. به یاد داشته باشید این اهداف هستند، بنابراین مطمئن شوید که از کجا شروع می‌کنید تا بتوانید موفقیت آینده خود را اندازه بگیرید. واقع‌بین باشید و اهداف قابل دستیابی را تعیین و اطمینان حاصل کنید همه افراد در سازمان می‌دانند که شما می‌خواهید به چه چیزی برسید.
 ۳. پیام: پیام شما یکی از مهم‌ترین قسمت‌های روابط عمومی شماست. می‌خواهید ذی‌نفعان شما درباره شما چه چیزی را بدانند؟ دیدگاه یا رسالت شما چیست؟
 ایجاد پیام‌های کلیدی (هویت برند) برای سازمان یا کمپین و درک آنچه می‌خواهید برای آن شناخته شوید، بسیار مهم است، در مدت زمان کوتاهی باید برای مخاطبان خود به روشنی تعریف کنید که چرا متفاوت هستید و آنها باید از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.
 چرا در این تجارت هستید؟ چگونه کارها را انجام می‌دهید؟ چه کار می‌کنید؟
 ۴. مخاطب: ذی‌نفعان به‌طور کلی شامل مخاطبان داخلی، مشتریان، اعضا، رقبا، حامیان مالی، اعضای هیات مدیره، سرمایه‌گذاران مالی و شرکا هستند. نخستین گام در تجزیه و تحلیل مخاطبان، تهیه فهرستی از تمام ذی‌نفعان است، هرکسی که شغل شما را تحت‌تأثیر قرار دهد یا تحت‌تأثیر کار شما باشد یا بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد.
 پس از شناسایی ذی‌نفعان مهم خود، سوالات زیر را در نظر بگیرید: آنها چه کسانی هستند؟ میزان جمعیت و موقعیت شرکت در بازار چیست؟ آنها از شما چه می‌خواهند؟ چه چیزی برای آنها وجود دارد؟ اینها چه فایده‌ای دارند؟ مزایای استفاده از سازمان/ محصولات یا خدمات شما چیست؟ چه منابعی می‌خوانند؟ مثلا از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنند. دیجیتالی یا چاپی؟ چه کار دیگری دوست دارند انجام دهند؟
 ۵. برنامه‌ریزی و اجرا: درک پیام و مخاطبان به شما امکان می‌دهد تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید به هدف برسید. چه، کجا، کی و چه کسی، این امکان را به شما می‌دهد تا طرحی را ایجاد کنید که به هم متصل شود.
 یک برنامه کتبی و جدول زمانی برای اجرای خود داشته باشید. این یعنی تصمیم‌گیری درباره منابعی که استفاده خواهید کرد، چقدر زمان و بودجه خود را استفاده کنید. سپس، کانال‌هایی که از آن طریق، پیام را منتقل خواهید کرد، انتخاب کنید.
 ابزارها یا کانال‌های منتخب شما می‌توانند شامل وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، روابط رسانه‌ای، بازاریابی ایمیل، نامه مستقیم، رویدادها (میزبانی یا شرکت) یا بازاریابی تلفنی باشند.
 ۶. اندازه‌گیری: بخش پایانی استراتژی روابط عمومی شما این است که درک کنید چگونه می‌خواهید موفقیت خود را اندازه بگیرید. این بخش به‌طور مستقیم به اهداف و KPIهای شما باز خواهد گشت. این جایی است که می‌دانید موفق بوده‌اید یا نه. البته مهم است که چگونه( هفتگی، ماهانه یا فصلی) آن را اندازه‌گیری کنید. پس از اندازه‌گیری، بسته به آنچه آموخته‌اید، می‌خواهید استراتژی روابط عمومی خود را اصلاح کنید.
 برخی از ابزارهای اندازه‌گیری عبارتند از:
 وب‌سایت: ترافیک (جدید و تکراری)، بازدید از صفحه، رفتار و ارجاع‌ها
 بازاریابی ایمیل: نرخ باز، کلیک روی نرخ‌ها، پیوندهای کلیک‌شده با فردی و تعامل
 روابط رسانه‌ای: دسترسی، تعداد بریده‌ها، ذکر نام تجاری یا کلمات کلیدی، رتبه‌بندی رسانه‌های مهم و تغییر احساسات در کلمات کلیدی
 رویدادها: تعداد نمایندگان، غرفه‌داران و شماره‌های حمایت مالی را واگذار کنید
 رسانه‌های اجتماعی: رشد، تعامل، دستیابی، رجوع به منابع فروش
اکنون می‌دانید که چگونه یک استراتژی روابط عمومی را ایجاد کنید، پس پیش بروید و به آن اهداف برسید!

لیلا نوری- کارشناس روابط عمومی - بازرس انجمن روابط عمومی ایران