نقش روابط عمومي ها در مراسم مذهبي | مجتبی نظری

تاریخ انتشار :دوشنبه 10 مهر 1396
نقش روابط عمومي ها در مراسم مذهبي | مجتبی نظری


در مناسبت ها به خصوص در ایام سوگواری ائمه علیه السلام همانند محرم و صفر ، معمولا حرکت های خودجوشی در سازمان، از سوي پرسنل براي برگزاري این قبیل مراسم ها به راه مي افتد و در اين بين واحدهای مختلفی از جمله انجمن، بسيج و حتي منابع انساني دخیل هستند و سعي برآن دارند نقشي در برگزاری آن داشته و یا حتی خواهان نقش اصلي هستند. اغلب دیده می شود آن دسته از پرسنلی كه بیرون از سازمان تجربه برگزاری این نوع برنامه ها را دارند و یا حتی هئیت های عزاداری را مدیریت می کنند سعي دارند در سازمان نیز مدیریت این مراسم ها را بر عهده بگيرند که این موضوع موجب بوجود آمدن تضادهاي می شود، البته چون نفس كار بزرگداشت و عزاداري است معمولا با جنبه همكاري و مشاركت به نتيجه مي رسد. حال سوال این است که روابط عمومي كه در واقع متولي اين برنامه ها در سازمان است چگونه باید ایفای نقش کند؟

به یقین برخورد و كنار گذاشتن افرادی که قصد خدمت و برگزاري این مراسم ها را دارند، صحيح نيست. اما باید دانست که برگزاري يك مراسم در سازمان با يك هئیت بیرون از سازمان متفاوت است چرا كه این مراسم در سازمان بايد در زمان مشخصي شروع و در زماني خاصي تمام شود تا در فعاليت هاي سازمان اختلالی ایجاد نشود

اين بحث كه روابط عمومي در اين امور چگونه باید رفتار كند يك موضوع بسيار حساس است. روابط عمومی باید طوری عمل کند که نه نشان از بي تفاوتي باشد و نه نشان از افراط. زیرا این امر موجب مختل شدن وظيفه اصلي سازمان در این مناسبت ها می شود. لذا برای برگزاری این چنین مناسبت هایی موارد زير را براي روابط عمومي ها توصیه می شود:

١- حتما در جلسه اي با حضور مدير منابع انساني و امام جماعت و مسئول نهادهاي داخل سازمان در مورد زمان مراسم همفكري شود و زمان مشخص شده ضمن صورتجلسه به تاييد مدير ارشد سازمان برسد.

٢- سعي كنيد به افراد خارج روابط عمومي و علاقمند نقش هاي داده شود و از پتانسيل آنها استفاده شود.

٣- توصیه هایی به مداحان و ذاكرين قبل از مراسم در مورد مطالبی که قرار است ارائه دهند، گفته شود تا مطالب خلاف واقعیت يا بدون سند نباشد تا شاهد رفتار هيجاني در مراسم نباشيم

٤روابط عمومی باید نظارت کامل در تهيه پوستر، تابلوی اعلانات و بنرها را داشته تا مطالب غير واقع درج نشود.

٥- در زيرنوشته مطالب نوشتن عنوان روابط عمومي لازم و ضروري نيست و تنها نوشتن هيئت سازمان كفايت مي كند.

٦- هماهنگي و يادآوري حضور مديريت سازمان در مراسم بر عهده روابط عمومي است.