فضای مجازی با ابزار سلبی قابل کنترل نیست | حمیدرضا ضیایی پرور

تاریخ انتشار :چهارشنبه 3 آبان 1396
فضای مجازی با ابزار سلبی قابل کنترل نیست | حمیدرضا ضیایی پرورفضای مجازی با ابزار سلبی قابل کنترل نیست

به گزارش ایرنا، حمیدرضا ضیایی معاون فرهنگ سازی رسانه های دیجیتال پرور در آیین اعطای شناسنامه شامد به کانال های شاخص رسانه های اجتماعی افزود: مرکز رسانه های دیجیتال معتقد است موضوعات مختلفی مانند برگزاری نشست ارتقا سواد رسانه ای در جهت تولید محتوای سالم، ایمن و مفید برای کنترل فضای مجازی کانال های تلگرامی و شبکه های اجتماعی می تواند بسیار موثر و کارساز باشد.

وی تاکید کرد: باید فضای مجازی را کنترل و مدیریت کرد، از این رو با ارائه آزادی لازم در این زمینه می توان کنترل محتوا را تا حد ممکن افزایش داد.

این استاد علوم ارتباطات و فضای مجازی با اشاره به احکام رهبر معظم انقلاب به اعضای شورای عالی فضای مجازی، آن را مهمترین سند بالادستی توسعه و ظرفیت فضای مجازی و اینترنت در کشور دانست که دولت دهم گام های اولیه را در این زمینه برداشته است.

ضیایی پرور ادامه داد: دیدگاه اول ما مربوط به برخوردهای سلبی با اینترنت و فضای مجازی در دو دهه اخیر است به طوریکه فیلترینگ، کندی اینترنت، قطعی آن، برخورد لنگر کشتی با کابل فیبر نوری و ... بخشی از اتفاقات این موضوع به شمار می آید.

به گفته وی، دیدگاه دوم معتقد به برخوردهای ایجابی است یعنی به جای فیلترینگ و کند شدن سرعت اینترنت و قطع آن، دنبال رفع موانع باشیم، یعنی با افزایش فضای مجازی و اینترنت این مهم را در دستور کار خود قرار دهیم.

معاون فرهنگ سازی مشاور وزیر ارشاد گفت: معتقدیم ابزارهای سلبی و منع کننده هرگز قادر نخواهند بود که فضاهای مجازی اینچنین گسترده شده را که هر روز بر بروز و ظهور آنها افزوده می شود، کنترل کند.

وی تصریح کرد: بهترین راه ممکن فرهنگ سازی، آموزش، پیشگیری به جای درمان، پیشگیری به جای هشدار و آگاهی بخشی به جامعه و افکار عمومی است.

ضیایی پرور در عین حال گفت: بهترین راه ممکن این است که با یک آسیب شناسی، راهکارها و بهترین زینه ها را برای استفاده مفید و ایمن و سالم در اختیار نسل امروز قرار دهیم تا این نسل با الگوگیری از یک محیط سالم بتوانند خود مرجعی برای دیگران برای آموزش این موارد باشد.