یکصد و شصتمین گردهمایی انجمن

پنجشنبه 7 شهریور 1392
 یکصد و شصتمین گردهمایی انجمن

توسط دكتر حشمت زاده در يكصد و شصتمين گردهمايي انجمن روابط عمومي ايران بررسي شد :

روابط عمومي ها و ارائه و ارزيابي كارنامه دولتها

دكتر محمد باقر حشمت زاده استاد برجسته دانشگاه شهيد بهشتي همزمان با هفته دولت ، سخنران يكصد و شصتمين گردهمايي انجمن روابط عمومي ايران بود .

در اين گردهمايي كه با موضوع "روابط عمومي و ارائه ارزيابي كارنامه دولتها" در محل سالن كوثر صدا و سيما برگزار شد ، دكتر حشمت زاده در تعريف وظيفه و جايگاه واقعي روابط عمومي ها در جامعه و نقش آن در ارائه كاركرد دولتها در مطلع سخنان خود سوره "والعصر" را قرائت نمود : "والعصر . ان الانسان لفي خسر . الا الذين امنو و عملو الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر ." «قسم به زمان كه انسان همه در زيان و خسارت است مگر آنان كه به خدا ايمان آورده و عمل صالح انجام مي دهند و يكديگر را به حق و صبر توصيه مي كنند .» و اظهار داشت : جايگاه روابط عمومي را بايد در چارچوب اين آيات نوراني بشناسيم .

  حشمت زاده در ادامه به نقش بسيار مهم روابط عمومي ها در ارائه عملكرد دولتها اشاره كرد و افزود : براي ارائه عملكرد يك نظام بايد دقت داشت كه روابط عمومي ها به دستگاهي براي تبليغ و تأييد تبديل نشوند بلكه مي بايست به نقد اين عملكرد بپردازند .

وي در ادامه تأكيد كرد : در تأييد و تنقيد عملكرد دولتها ، بايد تعادل و توازن رعايت شود و روابط عمومي ها مي بايست در اين خصوص دقت نظر لازم و كافي را داشته باشند .

دكتر حشمت زاده افزود : برقراري امنيت ، عدالت و وحدت از كاركردهاي بسيار مهم دولت است و بدين معناست كه مردم بايد از تأمين نيازها و مطالبات كمي و كيفي خود مطمئن باشند كه اين امر به تخصيص بهينه منابع برمي گردد و از طرفي ارزيابي مستمر و مرتب اين احساس توسط دولتها ضروري است . در اينجا تا حدود زيادي اقدامات روابط عمومي و اطلاع رساني مطلوب در ايجاد احساس امنيت در جامعه اهميت مي يابد . البته ديدگاه مديران ارشد كشور در ايجاد امنيت يعني چگونگي نگرش آنان در پنهانكاري آسيبها و يا انعكاس واقعيتها در ارائه عملكرد موثر است .

وي در تفسير عملكرد دولتها به اصل سوم قانون اساسي استناد نمود و گفت : قانون اساسي در اين زمينه مهمترين سند است و در اصل سوم آن عنوان شده است : "دولت جمهوري اسلامي ايران (قوه مجريه) موظف است براي نيل به اهداف مندرج در اصل دوم ، همه امكانات خود را براي امور زير بكار برد ." كه اين امور شامل 16 بند است .

بنابراين با توجه به اهداف اصل دوم كه برقراري قسط ، عدل ، استقلال سياسي اجتماعي و همبستگي ملي توسط جمهوري اسلامي ايران است ، اين اهداف مي بايست با تخصيص منابع و در چارچوب برنامه اي مدون تأمين شود . همينطور در سند چشم انداز برنامه هاي پنج ساله همين 16 بند اصل سوم قانون اساسي و تخصيص منابع به آن مطرح شده است و هر سازمان و يا نظام با برنامه ريزيهاي انجام شده ، كارنامه و عملكرد خود را ارائه مي دهد و انعكاس اين عملكرد در درون و برون سازمان يا نظام بر عهده روابط عمومي است .

وي مجدداً بر نقش روابط عمومي ها در اطلاع رساني درست محدوديت ها و تنگناها در اين خصوص تأكيد كرد و گفت : واقعاً يك بسيج عمومي و اجماع ملي براي رفع موانع و مشكلات لازم است و اين وظيفه روابط عمومي و رسانه است كه مردم را به مشاركت ترغيب و تشويق نمايند و اگر انشاا... با همدلي و وحدت ، اين منابع (80 ميليون نفر جمعيت ، 000/648/1 كيلومتر مربع مساحت ، 33 تريليون مترمكعب گاز ، 158 ميليارد بشكه ذخاير نفت ، 5/4 ميليون نفر دانشجو و ...) بسيج و به درستي بكار گرفته شود ، ما از زيانكاران نخواهيم بود .

حشمت زاده همچنين در خصوص تأثير حضور NGO ها در سطح جامعه  اظهار داشت : تأثير حضور و فعاليت NGO هايي مانند انجمن روابط عمومي ايران در سطح جامعه بسيار با اهميت است ، ممكن است تعداد افراد كم باشد ولي مي توانند منشاء حركت و تأثيرگذار باشند و توصيه مي كنم اين جلسات بصورت كارگاه آموزشي برگزار شود تا بتوانيم از اطلاعات و تجربيات همه عزيزان براي پيشبرد امور استفاده نماييم و در نهايت به يك اجماع نخبگان كه بسيار ارزشمند است ، دست يابيم .

گفتنی است این جلسه در روز چهارشنبه مورخ 6 شهریور 1392، از ساعت 17 الی 19 در محل سالن کوثر صدا و سیمای ایران، واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از مسجد بلال، نرسیده به چهار راه پارک وی برگزار  شد.