یکصد و شصت و هفتمین جلسه انجمن

سه شنبه 9 اردیبهشت 1393
یکصد و شصت و هفتمین جلسه انجمن

نخستین نشست ماهانه  انجمن روابط عمومی  ایران در سال 93 برگزار شد

ابوالقاسم رییسی: یکصد وشصت و هفتمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران چهار شنبه سوم اردیبهشت ماه با حضور اکثر اعضا ، هیئت مدیره ،اساتید ،و دانشجویان به میزبانی بانک پارسیان در محل سالن اجتماعات این بانک تشکیل شد.

رییس انجمن روابط عمومی ایران خبر داد:

 هفته روابط عمومی با برنامه های متنوع برگزار می شود

سیدغلامرضا کاظمی دینان، رئیس انجمن روابط عمومی ایران در یکصدو شصت و هفتمین جلسه انجمن گفت:امسال همچون سال گذشته از 27  اردیبهشت تا 2 خرداد هفته روابط عمومی با اجرای برنامه های متنوع با همكاری و مدیریت انجمن روابط عمومی ایران برگزار می شود.

وی گفت: ساخت سردیس مرحوم پرفسور معتمد نژاد، دیدار با خانواده مرحومین فعال  در  حوزه روابط عمومی و برگزاری نشستهای تخصصی از برنامه های موفق هفته روابط عمومی در سال گذشته  بود .

رییس انجمن روابط عمومی ایران تاکید کرد :هیئت مدیره تلاش دارد با برنامه ریزی دقیق ، علمی ، هدفمند  و منسجم جایگاه انجمن  و مقوله ارتباطات را بالا برد.

وی در همین رابطه خطاب به حضار خاطر نشان کرد : اولین قدم برای رسیدن به این مهم جدی گرفتن و احترام گذاشتن و بزرگ شمردن کار از سوی  فعالین روابط عمومی می باشد.

دکتر کاظمی دینان در پایان سخنان خود از مدیر عامل و مدیرکل روابط عمومی بانک پارسیان  به سبب برگزاری جلسات ماهانه انجمن در محل سالن جلسات این بانک تقدیر کرد.

ساعی : دفتر انجمن به زودی افتتاح می شود

دکتر منصور ساعی عضو هیئت مدیره و دبیر کمیته آموزش و پژوهش انجمن روابط عمومی ایران در نشست ماهانه  انجمن  با تاکید بر اینکه «مکان» شاخصه مهم هویت یك انجمن است، متاسفانه پس از سالها تاسیس انجمن مكان و دفتر مشخصی نداشته  از افتتاح دفتر این انجمن در آینده نزدیک خبر داد.

دکتر ساعی به تشریح برنامه های سال 93  انجمن پرداخت و افزود: در نظر است حداقل 3 سمینار تا پایان سال و با موضوعات : سمینار بررسی چالشهای روابط عمومی در ایران ، سیمنار ملی ارتباطات سلامت ،و مدیریت روابط عمومی با هدف معرفی مدیران برتر و تشویق مدیران حامی این حوزه برگزار نماییم.

وی با تاکید بر تغییر رویکرد فعالیتهای این انجمن در دوره جدید ار حالت  سنتی به نوین خاطر نشان کرد :یکی از مباحثی که به صورت علمی برای حوزه روابط عمومی پیگیری خواهد شد بحث آینده پژوهی در این حوزه است .

دکتر ساعی ادامه داد:استاندارد سازی تولیدات روابط عمومی و استفاده از توان علمی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های دارای رشته علوم ارتباطات به ویژه علامه طباطبایی  از برنامه های در حال پیگیری است .

وی در همین رابطه به جلسه مشترک هیئت مدیره انجمن با مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد و از تدوین تفاهم نامه همکاری مشترک خبر داد.

گواهی نامه صلاحیت برای اعضا ، مدیران  و شاغلان روابط عمومی   صادر می شود

عضو هیئت مدره انجمن در ادامه به طرحی در باره صدور گواهی نامه صلاحیت  ویژه اعضا روابط عمومی ها اشاره کرد و گفت :در حال تدوین طرحی هستیم که در صورت تصویب از سوی مراجع ذیصلاح از طریق انجمن و در طی فرایندی برای فعالین و علاقه مندان به فعالیت در روابط عمومی ها پس از گذراندن دوره های آموزشی خاص  گواهی نامه صلاحیت اعطا خواهد شد .

وی در همین زمینه افزود: پیشنهاد شده تا برای آزمون استخدامی در این حوزه های کاری این گواهی نامه الزامی شود.

بانک جامع اطلاعات روابط عمومی ها تدوین میشود

دبیر کمیته آموزش و پژوهش انجمن  یکی دیگر از برنامه های پیش روی در سال جدید را تدوین بانک جامعی از شاغلین ،دانشجویان ،اساتید ، پژوهشگران و علاقه مندان  روابط عمومی دانست.

ساعی هدف از تدوین این بانک  جامع  را جمع آوری اطلاعات و آمار به منظور برنامه ریزی هدفمند  و ارزیابی و موقعیت سنجی دانست .

توسط روشنك عاطفی منش، محقق حوزه سلامت تشریح شد:

اهمیت سلامت ونقش روابط عمومی در ارتباطات سلامت

بر اساس این گزارش روشنک عاطفی منش محقق و پژوهشگر حوزه ارتباطات   سلامت ، سخنران ویژه این ماه نسشت انجمن بود.

عاطفی منش با اشاره به اهمیت ارتباطات سلامت در بین اقشار جامعه نقش روابط عمومی ها را در این زمینه بسیار حساس و اساسی دانست.

وی گفت : در رویکر جامعه محور و پیشگیری کننده به جای رو یکرد بیماری محور و درمانی ؛ لزوم آموزش تک تک افراد جامعه با کمک رسانه ها و ارتباطات امری ضروری است.

سواد ارتباطات  بر سواد  بهداشتی مقدم است 

 دکتر عاطفی منش ادامه داد: استفاده مطلوب از رسانه ، اشاعه و گسترش پیام های سلامت از طریق رسانه و برنامه های آموزشی ؛دگرگونی شرایط احتمالی را به منظور دستیابی به اهدافی از جمله تشویق به رفتار سالم ،ایجاد آگاهی ، تغییر نگرش ها و ترغیب افراد برای اتخاذ رفتارهای توصیه شده دنبال میکند .

وی در همین راستا خاطر نشان کرد :داشتن سواد ارتباطات و سواد رسانه ای برای رسیدن به مقوله ارتباطات سالم بر سواد بهداشتی مقدم است .

این پژوهشگر ارتباطات افزود: ضرورت برقراری عدالت بهداشتی در جوامع بر کسی پوشیده نیست و برای توسعه باید ارتباطات سلامت در نظر گرفته شود.

عاطفی منش سلامت جسمانی ، روانی ، اجتماعی ، روحی و  سلامت جامعه را از مهم ترین اجزای سلامت دانست و خاطر نشان کرد:برای رسیدن به سبک زندگی صحیح باید به ارتباطات سلامت توجه ویژه داشت.

تعریف ارتباطات سلامت

عضو انجمن روابط عمومی ایران به تعریفی از ارتباطات سلامت اشاره کرد وگفت: ارتباطات سلامت یک رویکرد چند وجهی ا و چند رشته ای برای دستیابی به مخاطبان مختلف و به اشتراک گذاشتن اطلاعات سلامت محور  است که هدف آن  تاثیر گذاری ، درگیر سازی و حمایت از افراد جوامع ، متخصصان  بهداشتی ، گروههای خاص ، سیاستمداران  وکمپین های عمومی به منظور معرفی ، اقتباس  وتداوم رفتار ، عمل یا سیاستهایی است که در نهایت منجر به بهبود  پیامدهای بهداشت سلامت میشود.

این مدرس دانشگاه مجرای کسب اطلاعات سلامت را رسانه ها دانست و تصریح کرد :محوریت فرایندهای ارتباطی مبتنی بر نقش گسترده ارتباطات در خلق ، گر آوری و تبادل اطلاعات سلامت است .

 ویژگی های ارتباطات سلامت

وی اطلاعات سلامت را مهمترین عامل برای تاثیر گذاری بر دانش و نگرش افراد دانست.

  دکتر عاطفی منش ؛مخاطب محوری مبتنی بر پژوهش مداری  چند رشته ای و راهبردی بودن  فرایند محوری ایجاد روابط رسانه و مخاطب خاص داشتن را  به عنوان مهمترین ویژگی ارتیاطات سلامت دانست .

عاطفی منش در ادامه به دیدگاهای اصلی در باره ارتباطات سلامت ،نحوه مراقبتهای بهداشتی و همچنین موضوعات و مثالهایی پیرامون این بحث پرداخت.

گفتنی است ، اهدا کارت هدیه از سوی دکتر کاظمی دینان  رییس انجمن به بانوان حاضر در نشست به مناسبت  هفته بزرگداشت مقام زن ،   توزیع سالنامه 93 انجمن بین اعضا  از دیگر برنامه های این نشست بود.

شایان ذکر است که نشست ‏های ماهانه انجمن، به صورت مداوم در مراکز فرهنگی، دانشگاه‌ها و موسسات اقتصادی بدون پرداخت هزینه‌ی محل و به طور رایگان برای اعضای انجمن و افراد علاقمند تشکیل می‏شود.

در این جلسه، سوالی مبنی براین‏که چرا انجمن، همانند دیگر موسسات و انجمن‌های تخصصی در مورد برگزاری  همایش‏های سالانه اقدامی نمی‌کند، مطرح شد. 

با توجه به این‏که قریب به یکصد و پنجاه نفر در هر جلسه شرکت می‏کنند، در طول سال،حدود یک‌هزار و پانصد نفر در جریان مطالب طرح‌شده قرار می‏گیرند. به نظرکارشناسان، تشکیل جلسات با روند فعلی، اگر ارزشی بیش از چند همایش یک یا دو روزه در سال، کارآیی و اثربخشی نداشته باشد، قطعا در این زمینه چیزی کم نخواهد داشت.  

موضوع اشاره شده، حاصل  نظرسنجی‌های انجام شده در چندین نشست ماهانه‏ ی انجمن است.

انجمن روابط عمومی ایران با هدف ارتقا سطح علمی ،تبادل تجربیات  و هم اندیشی  در این حوزه  هر ماه نشستی با حضور اساتید ،پژوهشگران ، دانشجویان ،اعضا ، شاغلین و علاقه مندان  روابط عمومی برگزار مینمایید.