یکصد و هفتاد و دومین نشست انجمن روابط عمومی ایران

شنبه 5 مهر 1393
یکصد و هفتاد و دومین نشست انجمن روابط عمومی ایران

نقش برجسته روابط عمومی در گسترش روابط بین الملل


یکصد و هفتاد و دومین نشست انجمن روابط عمومی ایران، چهارشنبه دوم مهرماه با حضور فعالان حوزه روابط عمومی کشور در سالن همایش های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.
قبل از سخنرانی گزارشی از فعالیت های انجمن طی ماه گذشته توسط کاظمی دینان ریاست انجمن  به سمع حضار رسید.
سخنران علمی این نشست «سید محمد باقر سخائی» استاد ارتباطات بین الملل با موضوع "نقش برجسته روابط عمومی در گسترش روابط بین الملل " بود.
سخایی سوابقی همچون "معاون طرح و برنامه وزارت کشور، ریاست مرکز همکاری های بین المللی، معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه و عضو شورای توسعه مدیرت کشور، مشاور وزیر و رئیس مرکز نظارت بر روابط خارجی وزارت امور خارجه، مدیرکل تشکیلات و بودجه وزارت امور خارجه، سرپرست سازمان امور اداری و استخدامی کشور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهای تونس، قطر، دبی و... و نیز دو تالیف با عناوین «تحوّلات اداری و استخدامی در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و علل کاهش بهره وری در نظام مبانی مدیریّت نیروی انسانی» و «تحوّلات ساختاری در وزارت امور خارجه» را در کارنامه خود دارد.
سفیرسابق ایران در قطر و تونس  تشریح کرد:
نقش برجسته روابط عمومی در گسترش روابط بین المللی
سفیرسابق ایران در قطر و تونس نقش روابط عمومی را در گسترش روابط بین المللی موثر خواند و گفت:اگر قرار باشد تحولی در روابط بین الملل ایجاد کنیم نیازمنداجرایی کردن نکاتی همچون اعتمادسازی، صداقت در گفتار و کردار و انعطاف پذیری هستیم.
به گزارش خبرنگار ما، سیدمحمدباقر سخايي، که سخنران ویژه نشست ماهانه انجمن روابط عمومي ايران بود، به بیان تجربیات سه دهه حضور خود در عرصه های مختلف سیاسی، روابط خارجی و دیپلماسی و نقش برجسته روابط عمومی در روابط موفق بین المللی پرداخت.
وي  با بیان اینکه روابط عمومي، دروازه ورود به هر سازمان است، تأكيد کرد: اين مسئوليت بسيار حساس، نيازمند آموزش ، سعه صدر وانعطاف پذيري بالا و مهمترازهمه شناخت مخاطبان است.
سفیر سابق تونس یکی از نکات مهم در گسترش روابط بین المللی را اعتمادسازی عنوان کرد و گفت: در هر ارتباطی لازم است که اعتماد طرفین جلب شود و همین موضوع می تواند زمینه دیگر ارتباطات و مناسبات را فراهم سازد .
 
وی همچنین « صداقت در گفتار و کردار» ، « احترام گذاشتن به انسان ها خصوصا طبقات پایین جامعه و سازمان»،« توجه به ظاهر و لباس» و « نظم و وقت شناسی» مدیران روابط عمومی را دیگر عوامل تاثیرگذار در گسترش روابط داخلی و بین المللی برشمرد .
معاون بنیاد سعدی همچنین بر «انعطاف پذیری در روابط » تاکید کرد و گفت: همیشه باید در نظر داشته باشیم که هیچ دشمنی دائمی و هیچ دوستی همیشگی نخواهد بود، بنابراین باید آنگونه رفتار کنیم  که به دوستمان همه رازهایمان را نگوییم که اگر دشمن شد به مشکل بخوریم و با دشمن نیز چنان باشیم که اگر دوستمان شد، شرمنده نباشیم.
سخایی تصریح کرد: ما تمدن 5 هزار ساله داریم و باید متولی ادب و احترام و صداقت در رفتار و گفتار بوده و در روابط بین المللی خصوصا دیپلماتیک و اقتصادی سرمشق کشورهای دیگر باشیم، برهمین اساس لازم است تا مدیران روابط عمومی و نیروهای این حوزه مانند شخصیت های دیپلماتیک، دوره های آموزشی تشریفات روابط خارجی گذرانده و این موارد را رعایت کنند.
در این نشست لوح تقدیری ویژه از سوی انجمن روابط عمومی ایران به سیدباقر سخایی اعطا شد.