یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران

چهارشنبه 5 آذر 1393
یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران

 

یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی برگزارشد

یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران در پژوهشکده فرهنگ و هنر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن روابط عمومی ایران یکصد وهفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران عصر چهارشنبه 5 اذر با حضور اساتید، فرهیختگان و علاقه‌مندان عرصه روابط عمومی برگزارشد.

 

طی این جلسه حضار ضمن ادای احترام به هیات ایرانی مذاکره کننده با کشورهای 1+5 برای آنان آرزوی موفقیت کردند.

دکتر منصور ساعی، مسوول کمیته آموزش و پژوهش انجمن روابط عمومی ایران آغاز شد .

ساعی ضمن تأکید بر مباحثی که در جلسات گذشته انجمن روابط عمومی ایران مطرح شده است، بیان کرد: "یکی از مباحث مطرح در جلسات گذشته بحث کتاب سال روابط عمومی بود و امسال با همت انجمن و اعضای هیئت مدیره تداوم داده شده و حساسیت خاصی بر روی محتوای این کتاب وجود دارد".

مسوول کمیته آموزش و پژوهش انجمن روابط عمومی ضمن اشاره به رویکرد آموزشی، کارکردی و نوآوری های حوزه روابط عمومی در این کتاب اظهار داشت: "مخاطب شناسی یکی از اهداف مورد نظر این کتاب است که با استقبال جامعه مورد هدف در آن مواجه بوده ایم ."

دکتر ساعی در مورد تکمیل بانک جامع اطلاعاتی روابط عمومی گفت: "تکمیل بانک جامع اطلاعاتی روابط عمومی یکی از نیازهای اساسی است و انجمن به عنوان یک نهاد صنفی یکی از وظایفش تدوین بانک جامع اطلاعاتی است که حاوی فیلدهای مختلفی از جمله وضعیت دانشجویان این رشته، چگونگی حوزه های آموزشی این رشته، وضعیت شاغلین و ... است ".

ساعی یکی از مسائل مهم در حوزه آموزش روابط عمومی در ایران را به روز نبودن و کاربردی نبودن محتوای دروس و دوره های آموزشی دانشگاهی این رشته دانست و گفت: "ارتباط دانشگاه های آموزش دهنده رشته روابط عمومی هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ حرفه ای با بازارکار قطع است و دانشگاه های فعلی نمی توانند، به تربیت و آموزش افراد دارای صلاحیت حرفه ای برای پاسخگاوی به نیازهای سازمان ها و بازار کار بپردازند. بنابراین امسال با کمک دانشگاه علامه طباطبایی سعی شده است تا در بازنگری دروس و محتوا و سرفصل های این رشته تجدید نظرهایی صورت گیرد و همخوان با نیازهای روز باشد ."

او از وجود نداشتن یک استراتژی مشخص در انجمن یاد و اعلام کرد که انجمن آماده دریافت مشورت ها و نظرات دوستان در این زمینه است تا در تداون یک استراتژی مشخص در انجمن کمک کننده باشند که این استراتژی می تواند چشم انداز ما را روشن تر کند تا انجمن پویاتری داشته باشیم .

 

در ادامه سیمین قربانی قائم مقام شرکت مهندسی نوآوران تحقیق، گزارشی از عملکرد این شرکت در خصوص تکنولوژی های نوین در روابط عمومی بیان کرد. او از سیستم های اطلاع رسانی یکپارچه یا دیجیتال ساینیج صحبت کرد و اظهار داشت: دیجیتال ساینیج ها مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارهایی هستند که امکان نمایش اطلاعات دیداری و مدیریت محتوای آنها به طور همزمان را دارا هستند.
قربانی از کاربردهای مؤثر این سیستم یاد کرد و به ویژگی های یک دیجیتال ساینیج ایده آل اشاره کرد .

سخنران جلسه این ماه انجمن دکترعلی اصغرمحکی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات ایران و عضو هیات مدیره انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران بود که در ارتباط با مبحث "شهروند ارتباطی و رویکرد شبکه‌ای، رویکردی نو به پدیده شهروندی" سخنرانی کردند.

وی ضمن بررسی مفهوم شهروندی و نمودهای شهروند فعال درجامعه به بررسی کارآیی اثربخش سازمان‌ها در این زمینه پرداخت.

دکتر محکی در ادامه با اشاره به اهمیت مشارکت در تحقق فرهنگ شهروندی ، رویکردهای بهبود فرهنگ شهروندی را بررسی کردند.

روابط عمومی‌ها و شهروند ارتباطی

دکتر محکی با اشاره به گسترش وسیع و روزافزون فناوری های نوین ارتباطاتی و بهره گیری آحاد مردم از وب هوشمند به ویژه با استفاده از تلفن همراه، بیان کرد: ارتباطات شبکه ای مجازی به موازات ارتباطات شبکه ای سنتی، سهم و نقش بسزایی در شکل گیری تصور شهروندان از واقعیات اجتماعی یافته است. بنابراین، راهبردهای ارتباطی روابط عمومی ها باید به سمت الگوهای تعاملی تر مبتنی بر ظرفیت های یادشده بازنگری شود .

او تاکید کرد که با تمرکز بر یک مجموعه جدید از روش های ارتباطی می توان راه های جدیدی برای فهم نقش ارتباطات در فضای عمومی فراهم کرد و در این خصوص اظهار داشت: نقش سطوح مختلف ارتباطات در توسعه فرهنگ شهروندی باید جدی گرفته شود و سازوکارهای روابط عمومی ها بایستی به سوی توسعه تعاملات میان فردی، گروهی و سازمانی و ارتباطات میان آحاد مختلف جامعه پیش رود به گونه ای که ارتباطات از بالا به پایین و عمودی، جای خود را به ارتباطات افقی، غیر دستوری، مفاهمه ای، مشارکتی، آزاد، برابر و همه جانبه دهد .

محکی با اشاره به نقدهای مطرح شده درخصوص مفهوم سنتی شهروندی، افزود: باید درنظر داشت که اکنون انواع دیگری از تجارب شهروندی، هویت و ابعاد شهروندی، در پیوند با سایر تجربیات اجتماعی، تجربیات چند ملیتی، جریان اطلاعات، هویت سیاسی و برداشت ذهنی پیدا شده است. بنابراین در حوزه های ارتباطات سیاسی، ارتباطات اجتماعی و ارتباطات فرهنگی، سمت و سوی مباحث، رویکردها و گفتگوها به سوی رابطه بین شهروندی و ابعاد ارتباطیِ حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می رود و سازمان های روابط عمومی نیز باید جهت گیری ارتباطی خود را با این تحولات، همراستا کنند .

عضو هیات مدیره انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران بیان کرد: در طلیعه قرن بیست و یکم، می توان عصری متفاوت را دید که در آن عنصر ارتباطات هم کلید واژه فهم تغییرات است و هم شاه بیت خروج از بن بست ها و بحران های فراگیر پیش روی بشریت، مشروط بر آن که سازوکارهای آن را به درستی بشناسیم و از ظرفیت های آن به نحو مناسب استفاده کنیم. ابعاد ارتباطی، فرهنگی و اجتماعی شهروندی نیاز به شکستن مرزهای ایستای پیشین دارد، تا بتواند رویکردی واقع بینانه تر و پاسخگو تر را معرفی کند .

محکی از آغاز تفکری جدی در باره ی محور قرار گرفتن ارتباطات به عنوان یک مقوله مستقل و مرکزی در موضوع توسعه فرهنگ شهروندی صحبت و خاطرنشان کرد: دستاورد این تکاپو، غلبه یافتن بر ذهنیت ها و تفکرات محدود موجود است که شیوه توسعه فرهنگ شهروندی را درست و واقع بینانه درک نکرده اند و بنابراین نحوه تحلیل و تصمیم گیری آنان چاره ساز نیاز و فوریت امروز جامعه ما نیست .

متن سخنان و فایل پاورپوینت  را از  اینجا  دریافت کنید .

در ادامه یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه انجمن روابط عمومی ایران، میرزا بابا مطهری نژاد، دبیر انجمن به ارائه پنل اختصاصی انجمن روابط عمومی پرداخت.

هدف از ارائه این پنل اختصاصی را شناخت بیشتر افراد از توانایی‌های یکدیگر ذکر کرد.

مطهری‌نژاد همچنین از راه‌اندازی وبلاک رادیو اینترنتی روابط عمومی خبرداد ،این امر به کمک یکی از اعضای انجمن انجام شده‌ و  علاقه‌مندان با مراجعه به این بلاگ می‌توانند از مباحث بصورت پادکست صوتی بهره گیرند.

دبیر انجمن روابط عمومی ایران از اعضا دعوت کرد نظرات خود در مورد فعالیت و کارکرد این مجموعه در جهت بالا بردن توان فعالیت‌های انجمن ارائه کنند.

او به معرفی استعدادهایی پرداخت که توانمندی های زیادی دارند و برای انجمن روابط عمومی کارهای مفیدی انجام داده اند که از جمله آنها محمد حسین رحمانی برادر مرحوم مهرداد اوستا بود که از افتخارات انجمن روابط عمومی ایران به شمار می رود و او با انتشار کتاب پرسش و پاسخ در روابط عمومی توانسته است افتخاری برای روابط عمومی ایران محسوب شود .

همچنین دبیر انجمن به معرفی ساری شاهنواز، از اعضای قدیمی انجمن روابط عمومی پرداخت که ایشان طی سفری که به کانادا داشتند، مسائل تخصصی ارتباطات را در آنجا مدنظر قرار داده و در این مدت ایمیل های جالبی در خصوص وضعیت ارتباطات و نگاه به فرهنگ ارتباطی در کانادا را برای انجمن فرستادند .

 

گفتنی است جلسات انجمن روابط هر ماه با حضور اعضا و علاقه مندان برگزار می‌شود.