یکصد و هفتاد و نهمین نشست علمی تخصصی

جمعه 8 خرداد 1394
یکصد و هفتاد و نهمین نشست علمی تخصصی

 


واژه مردمداری جایگزین واژه روابط عمومی

 در ابتدا سید عبدالرسول حمیدی رئیس روابط عمومی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت کشور ضمن خوش آمد به حاضرین و تبریک روز جهانی ارتباطات و روز ملی روابط عمومی و همچنین اعیاد شعبانیه و و آزادی خرمشهر افزود بسیار خوشحال هستیم که با صدور مجوز از سوی مدیر عامل سازمان و رئیس بهداشت و درمان تهران بهداشت و درمان تهران و همچنین مدیر کل محترم روابط عمومی وزارت نفت افتخار میزبانی شما عزیزان و فرهیختگان حوزه روابط عمومی را داریم

وی در ادامه به معرفی بیشتر این سازمان که قدمتی حدود 100 سال دارد پرداخت وگفت سازمان بهداشت و درمان صنعت در حقیقت جعبه کمک های اولیه وزارت نفت است در ادامه حمیدی به معرفی خدمات بسیار مطلوب و رایگان این سازمان و خصوصا خدمات منحصر به فردی مثل تله مدیسین پرداخت و اظهار امیدواری کرد فرصتی پیش آید تا سربازان عرصه اطلاع رسانی و روابط عمومی بیشتر با خدمات ارزشمند این سازمان آشنا شوند

پروفسور کهن، مدرس علوم ارتباطات در خارج از ایران و مولف اولین کتاب روابط عمومی در کشور نیز در این نشست حضور داشت.

وی گفت: ایران دارای قدرت بزرگ جهانی است.این قدرت بر اساس میراث فرهنگی و نیروهای انسانی که در خود پرورش می دهد، شکل گرفته است. در هیچ نقطه ای از جهان رشته ای وجود ندارد که نام ایران در آن نباشد.

 کهن خاطر نشان کرد: ما باید به دانش خود متکی باشیم. بنده چند سال پیش واژه مردمداری را بجای روابط عمومی انتخاب کردم که این فکر می تواند مقدمه ای برای ارتباطات مردمی مناسب یا همان روابط عمومی متناسب در خور یک سازمان باشد. در این راستا بهترین کار همان تولید فکر است.

وی تاکید کرد: متاسفانه بیشترین کتاب های منتشر شده در این حوزه ترجمه است که در عصر حاضر ما نیاز چندانی به ترجمه نداریم. ما باید فکر تولید کنیم و زمانی که فکر تولید شود می توان در چارچوب ارتباطات مردمی مجموعه ارتباطات را شکل داد و شکل گیری آن موجب ایجاد نظام ارتباطی پایدار می شود.

کهن اظهار داشت: جایگاه ارتباطات در یک سازمان از جایگاه مدیر مالی آن سازمان بالاتر است و فقط با ارتباط مستقیم بالاترین مقام سازمانی می توان استراتژی های مدیریتی ارتباطی را ترجمه کرد که ما هنوز با آن فاصله داریم.

در ادامه این نشست کاظمی دینان رییس انجمن روابط عمومی کشور  گفت: ارتباطات جمعی یک نظام ارتباطی دو سویه است.زمینه سازی تولید فکری در چارچوب نظام ارتباطی موجب ایجاد نظام ارتباطی دو طرفه پایدار می شود. افزایش آگاهی در زمینه ارتباطات موجب افزایش توانمندی نیروها می شود.

وی گفت: افزایش آگاهی و توانمندی همزمان موجب شادابی افراد می شود و این روابط عمومی ها هستند که موجب لذت بخش شدن زندگی افراد جامعه می شوند. این جلسات به منظور تبادل انرژی مثبت و ارتباط چهره به چهره برای بالا بردن کیفیت ارتباطی دوسویه است.

سخنران علمی این نشست دکتر حمید صبری مولف دایره المعارف روابط عمومی بود. وی گفت: انجمن روابط عمومی ایران  به عنوان موسسه ای که ریشه در عمق تاریخ روابط عمومی کشور دارد می درخشد.

وی افزود: تاکنون در زمینه بومی سازی هیچ فعالیتی در این حوزه صورت نگرفته جز مطلبی که در خصوص بومی سازی در روابط عمومی چند سال پیش در نشریه تبریز نگاشتم. روابط عمومی در چند دهه گذشته فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده است اما به نظر من دهه فعلی را می توان دهه طلایی روابط عمومی نامید. روابط عمومی فعلی به دلیل کثرت برگزاری همایش ها، جلسات علمی آموزشی، کارگاه های تخصصی، پژوهش و...بیشتر از هر زمانی فعال است. روابط عمومی در کشور ما بیشتر از هر زمانی نیاز به تحول ژرف و عمیقی دارد تا منجر به توسعه روابط عمومی ایرانی- اسلامی شود. در هیچ جای دنیا برای علم مرزی متصور نشده اند اما در کشور ما برای کاربردی کردن علم باید آن را بومی سازی کرد. یعنی مختصات جامعه ای که در آن زندگی می کنیم را بررسی کنیم و بعد آن را مطابقت دهیم. منظور از بومی سازی کوچک سازی نیست اما می توان گفت  از صافی عبور دادن ارزش های یک مجموعه است. شناخت مختصات اجتماعی در بومی سازی یک اصل است.

دکتر صبری اظهار داشت: در مسیر بومی سازی ما نباید سخت گیرانه برخورد کنیم. بنده نیز به تولید اندیشه و فکر اهمیت داده و از ترجمه فاصله می گیرم زیرا دنیا به سمت جهانی شدن حرکت می کند.سخت گیری مانع بزرگی برای رشد و تولید فکر است. برای بومی سازی نیاز به قدرت تشخیص داریم تا بتوانیم فاصله بین خوب و بد را مشخص کنیم. در کشور ما بخشی از بومی سازی می تواند تحقق یابد زیرا با ورود برخی از تکنولوژی ها و علوم جدید ما زیر ساخت های فرهنگی آن را نداشتیم لذا قابل عملیاتی شدن نمی شوند. با توجه به دسترسی آزاد اطلاعاتی بومی سازی در عصر حاضر کاری بس دشوار است و باید مدل فرهنگی خاصی را برای روابط عمومی ها تعریف کرد.

وی در ادامه گفت: بومی سازی در روابط عمومی این است که ما نظریه ها، تعاریف، سوژه ها و روش ها را بررسی کنیم و آنها را مطابقت دهیم و از صافی وضعیت جامعه و حتی نظام سیاسی خود عبور دهیم. بخشی از بومی سازی از بحث های نظری است. در بومی سازی تملق و انحصاری بودن را باید حذف کرد.

بومی سازی یعنی سازگار کردن زیر ساخت های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی  در یک مجموعه انسانی و یا کشور برای پذیرش علم، دانش یا تکنولوژی که وارد آن می شود. بومی سازی یعنی تطابق با فرهنگ جامعه و زمانی که تطابق صورت گرفت ثبت نیز می شود. من به تمدن سازی جهانی معتقدم و نیاز به ایجاد یک اتاق فکری که فکرها در کنار هم قرار گیرند، داریم. ما باید کارگاه های فکر سازی ایجاد کنیم. فکر پژوهی بجای دانش پژوهی باید داشته باشیم.

در پایان دکتر صبری مراحل بومی سازی را این چنین عنوان کرد و گفت:

توانمند سازی خود در حوزه روابط عمومی و شناسایی و بررسی

شناسایی و مذاکره با افراد صاحب نظر در خصو ص توانمندی های شناسایی شده

بررسی کارشناسی جهت چگونگی بکارگیری از توانمندی های منابع

ارزیابی نتایج کارآیی و بررسی پیامدهای بکارگیری این توانمندی ها

برآورد و تاثیرات منفی و مثبت و جنبه های اجرایی در همان منطقه

استفاده از ابزارهای بروز و مدرن در بومی سازی روابط عمومی و مغز های خلاق بهره ببریم.

در پایان این نشست لوح تقدیری از سوی رییس انجمن و اعضای هیات مدیره تقدیم وی شد