یکصد و هشتادمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

چهارشنبه 3 تیر 1394
یکصد و هشتادمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

 

یکصد وهشتادمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد
ارتباطات تصویری و اهمیت آن در دنیای امروز

یکصدو هشتادمین نشست انجمن با حضور هیات مدیره انجمن، اساتید محترم، علاقمندان به حوزه روابط عمومی و دانشجویان روز چهارشنبه سوم تیرماه امسال در سالن استاد جلیل شهناز در محل " خانه هنرمندان " برگزار شد.

در ابتدای نشست " دکتر مجید سرسنگی " مدیر عامل خانه هنرمندان ضمن تشکر از برگزاری این نشست در محل خانه هنرمندان و خیر مقدم به حضور شرکت کنندگان و تبریک بمناسبت حلول ماه مبارک رمضان گفت: در چند دهه اخیر با تلاش و ابتکارات انجمن روابط عمومی ایران جهش های بسیار خوبی در حوزه روابط عمومی داشتیم. با تلاش های انجمن روابط عمومی ایران، سازمان های مختلف بخصوص روابط عمومی ها به عنوان نهادی مهم و تاثیرگذار در هر سازمانی اجرایی مورد توجه قرار گرفته است هر چند اعتقاد دارم برای رسیدن به نقطه مطلوب و درک جدی از روابط عمومی در فضای اجرایی کشور مسیر طولانی در پیش رو داریم. بنده افتخار این را داشتم که سال ها در مراکز مختلف در کنار اساتیدی چون مطهری نژاد مسئولیت روابط عمومی را به عهده بگیرم.
وی افزود: امروزه روابط عمومی از حالت یک نهاد تشریفاتی تبدیل به یک نهاد علمی شده که می تواند در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری در یک سازمان نقش مهمی ایفا کند و جزو ابزارهای اصلی توفیق یک سازمان به شمار آید.
دکتر سرسنگی در خصوص نقش خانه هنرمندان گفت: امروزه خانه هنرمندان بدون اغراق تبدیل به قلب تپنده هنر کشور شده است. دوازده انجمن صنفی هنری ( انجمن خانه سینما، خانه تئاتر، انجمن موسیقی، گرافیگ، انجمن نقاشان، و...) در کشور فعالیت دارند که فعالیت پیوسته و مستمر این انجمن ها، خانه هنرمندان را به یک مرکز منحصر به فرد تبدیل کرده که نه تنها در حوزه فعالیت های هنری داخلی بلکه در عرصه های بین المللی هم گام های موثری برداشته است.
مطهری نژاد دبیر انجمن روابط عمومی ایران در پایان سخنان دکتر سرسنگی ضمن تقدیر و تشکر لوح عضویت افتخاری انجمن روابط عمومی ایران را به وی اهدا کرد.

مطهری نژاد در ادامه نشست در خصوص چالش های انجمن گفت: چالش های متعددی بر سر راه گسترش فعالیت های انجمن روابط عمومی قرار دارد که یکی از آنها کم اطلاعی مدیران روابط عمومی به نقش و جایگاه این حوزه است که از ظرفیت های روابط عمومی نمی توانند به طور مفید بهره بگیرند. امروزه فنونی که در روابط عمومی ها برای تاثیر گزاری وجود دارد فنونی است که می تواند بسیار به مدیریت کشور در جهت پیشبرد اهداف یاری دهد و امیدوارم همه ما با هماهنگی ، همدلی و هم سویی بتوانیم نقش بارز حرفه روابط عمومی را در کشور نهادینه کنیم.

وی در ادامه افزود: چالش دیگری که با آن روبرو هستیم عدم حمایت از نهادهای مدنی در کشور است که در اغلب کشورها مشکلات را به دست نهادهای مدنی حل و فصل می شود. مشکل نداشتن سالن برای برگزاری این نشست ها از دیگر معضلات است که امید داریم با امضای تفاهم نامه با خانه هنرمندان این نیز حل شود.
در پایان مطهری نژاد گفت: عضویت در انجمن می تواند پتانسل علمی، اجتماعی و حرفه ای انجمن را افزایش دهد تا ما بتوانیم گام های موثری در حوزه روابط عمومی برداریم وی از اعضای محترم خواستار شد تا در کمیته های انجمن نیز شرکت کنند.

سخنران علمی این نشست " دکتر حمیدرضا نجفی " با عنوان ارتباطات تصویری و اهمیت آن در دنیای امروز بود.
در این نشست وی پس از اشاره به تکنیک های تصویرسازی کمپانی مارول برای جذب بیننده ها، بر لزوم توجه به نیاز های حداقلی و حداکثری مخاطبان تاکید داشت.

دکتر نجفی پس از معرفی کوتاهی از مکتب هنری پاپ آرت، از آن به عنوان سبک رایج تصویرسازی هنری نام برد و با استناد به نمونه های عینی این مکتب، استفاده نمادین از روزمرگی های مردم در عرضه ی بهتر و ساده تر پیام را گامی مثبت در این مورد دانست.
از موارد دیگری که مورد تاکید وی قرار گرفت، ساختار اجتماعی جدید مبتنی بر ارتباطات تصویری بود که حاصل آن را قبیله زدایی مجدد از جامعه در اثر غلبه رسانه های تصویری دیجیتال دانست.
وی همچنین با ذکر شواهد و مثال هایی از سوابق حرفه ای خود در این زمینه ، به ویژگی های متعددی در تصویر سازی، از جمله: کمک به تفهیم موضوع، ایجاد تعامل و مشارکت جمعی، ساده سازی و کوتاه کردن پیام، تقویت فرم ارایه، اشتراک زبانی و مستندسازی اشاره کرد.
دکتر نجفی در پایان گفت: آشنایی بیشتر فعالان این رشته را با هنر و ادبیات جز ضروریات این حرفه دانست و ابراز امیدواری کرد که دانشجویان ما بازدید از نمایشگاه ها، موزه ها و نمایش های هنری را در برنامه های حرفه ای خود قرار دهند تا از این طریق بر مهارت های خود در تصویر سازی و تصویرپردازی بیفزایند.

در پایان نشست پنلی با موضوع ارایه راهکاری استفاده از رسانه های نوین جایگزین شبکه های اجتماعی در سازمان ها توسط آقایان مطهری نژاد، ساعی و نجفی و با مشارکت حاضران برگزار شد.