یکصد و هشتادمین و یکمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

چهارشنبه 7 مرداد 1394
یکصد و هشتادمین و یکمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

  

دکتر یحیایی ایله ای سخنران یکصدو هشتادومین جلسه ماهانه انجمن :

 

روابط عمومی فراتر از ارتباطات است

 

دکتر ایله‌ای با بیان این که ما یک تعریف شفاف و درست از روابط عمومی و ارتباطات نداریم، گفت: می‌دانیم که ارتباطات، انتقال اطلاعات و نه انتقال پیام است و بسیاری از ما در حال انتقال اطلاعات هستیم. انتقال اطلاعات به سرعت در حال انجام است ولی آیا این که روابط انسانی در حال پیشرفت است یا نه سوال اساسی است؟ چه تفاوتی بین ارتباط و روابط وجود دارد؟ روابط عمومی چیزی فراتر از ارتباطات است. اگر در روابط عمومی به احساسات خود و دیگران گوش ندهیم روابط عمومی شکل نمی‌گیرد. در فرایند ارتباط باید به قبل، حین و بعد از ارتباط توجه کنیم. در این صورت، قبل از ارتباط ما بیشترین فرصت را برای تبلیغات و اطلاع رسانی داریم. اما بعد از ارتباط سهم اطلاعات  افزایش پیدا می‌کند و نکته مهم در این بین برقراری روابط انسانی است و این ارتباطات انسانی نقش مهمی در تولید اعتماد دارد. که در این زمینه ما بسیار ضعف داریم و ارتباط بین روابط عمومی سازمان‌ها و مردم روز به روز شکاف بیشتری پیدا می‌کند به طوری که ما شاهد روابط عمومی زرد هستیم. زمانی که روابط عمومی‌های ما پنهان‌کاری کنند و حقیقت را نگویند، ما شاهد روابط عمومی زرد هستیم.

 

روابط عمومی‌ها می‌توانند انرژی مثبت تولید کنند

او در ادامه گفت: من معتقدم ارتباط آفریده می‌شود. درست است که همه ابزارها برای برقراری ارتباط در اختیار ما قرار دارد اما ارتباط بین ما ناقص شکل می‌گیرد و برای برقراری یک ارتباط کامل نیازمند روابط عمومی هستیم. روابط عمومی نقش مهمی در شکل دادن و انتقال پیام دارد. تمام انرژی ما صرف ارتباط می‌شود. اما نکته مهم این است که آیا این انرژی صرف ارتباطات مثبت می‌شود یا خیر؟ ما چه ابزارهایی لازم داریم تا ارتباط مثبت برقرار کنیم؟ ارتباط آفرینی با برقرای ارتباط متفاوت است. چون ارتباط آفرینی برقراری ارتباط مثبت و ماندگار است  به طوری که  ما همیشه این ارتباط را به عنوان یک حس خوب به یاد داریم. ما ارتباطی‌ها  باید بر بحث انرژی مثبت بسیار کار کنیم. بر این اساس استادان ارتباطی باید به سمت آموزش مهارت‌های ارتباطی بروند. اما بسیاری از استادان ارتباط این آموزش‌ها را حتی در سطح عام آن تدریس نمی‌کنند.

یحیایی ایله‌ای در پایان به مدلی برای ارتباط آفرینی اشاره کرد و گفت: این مدل شبیه درختی است که ریشه‌های آن را تحقیق، تحلیل، برنامه‌ریزی و ارزیابی تشکیل می‌دهد. اگر این ریشه‌ها تقویت نشوند، دچار مشکل می‌شویم. در ساقه‌های این درخت ما با تبلیغ، اطلاع‌رسانی و روابط عمومی مواجه می‌شویم. در نتیجه میوه، محصول این ریشه می‌شود. اگر ریشه‌ها قوی نباشند، ما استادان و شاگردان خوبی تربیت نمی‌کنیم. در بخش تحقیقات در روابط عمومی بسیار ضعیف هستیم.

 روابط عمومی‌ها باید با مدیریت بحران آشنا باشند

در پایان این نشست پنلی با موضوع بررسی نقش روابط عمومی سازمان هواشناسی در بروز اتفاقات اخیر برگزار شد که طی آن مطهری نژاد به عنوان دبیر انجمن روابط عمومی ایران در نقد روابط عمومی سازمان هواشناسی گفت: روابط عمومی سازمان هواشناسی توانایی پاسخ واکنشی به رسانه‌ها و مردم را نداشت. در صورتی که وظیفه روابط عمومی در شرایط بحران پیش بینی این بحران‌ها و برنامه‌ریزی متناسب با این دسته از اتفاقات است تا بتواند افکار عمومی را هدایت کند.

کاظمی‌دینان نیز در این باره گفت: روابط عمومی باید نقش آینده نگری داشته باشد. روابط عمومی شهرداری آمل و سواد کوه باید به اجرای مقررات توجه کنند تا خانه‌ها در حریم رودخانه‌ها ساخته نشوند. بر این اساس می‌گویند روابط عمومی‌ها، چشم، گوش، زبان و مغز یک سازمان هستند. روابط عمومی‌ها در این زمینه کوتاهی کردند و می‌توانستند تمام اخبار را بشنوند و تحلیل کنند.

کمالی پور در توضیح نقش روابط عمومی در شرایط بحران گفت: در این اتفاق بحث مدیریت بحران مهم می‌شود و روابط عمومی باید روند و نحوه‌ی پوشش اطلاعات را مدیریت کنند. آیا روابط عمومی‌ها خود را برای بحران آماده کرده‌اند؟ در این زمینه تمرین کرده‌اند؟ روابط عمومی‌های شهرداری باید برنامه‌ریزی و آینده‌نگری داشته باشند تا در بروز بحران‌ها بتوانند مدیریت صحیحی انجام دهند. در امریکا ما با مجموعه‌ای وسیع از وسایل ارتباطی زندگی می‌کنیم و با تلفن همراه از اخبار مطلع و از طریق شبکه‌های اجتماعی به پخش اخبار می‌پردازیم. شبکه‌های سنتی در مرحله بعدی وارد می‌شوند. هنگام بروز یک رخداد یک سیستم اضطراری وجود دارد که رادیو و تلویزیون پیامی را منتقل می‌کنند که مردم برای کسب اطلاع بیشتر درباره‌ی یک بحران به یک منبع مشخص مراجعه کنند. هماهنگی بین رسانه در وقوع بحران‌ها بسیار تعیین‌کننده است.

مطهری‌نژاد به جمع‌بندی این پنل پرداخت و گفت: باید روابط عمومی‌ها مدیریت بحران را بدانند تا قادر به پیش‌بینی حوادثی باشند که ممکن است در سازمان آنها رخ دهد و بگویند که در آن شرایط چه خواهند کرد. روابط عمومی‌ها باید به تحلیل اتفاقات و مسایل اطراف خود بپردازند و از آنها به سادگی عبور نکنند تا بتوانند نقش خود را با تحلیل‌های درست ایفا کنند و از ابزار اطلاع‌رسانی درست استفاه کنند.


شفقنا رسانه- زکیه جورابراهمیان