یکصد و هشتاد و ششمین نشست انجمن روابط‏ عمومی ایران

چهارشنبه 2 دی 1394
یکصد و هشتاد و ششمین نشست انجمن روابط‏ عمومی ایران

  

گزارش نشست ماهانه‏ انجمن

یکصد و هشتاد و ششمین نشست انجمن روابط‏ عمومی ایران در تاریخ دوم دی‏ماه در سالن اجتماعات پژوهشکده‏ پولی و بانکی بانک مرکزی با حضور مسوولان و علاقمندان حوزه‏ روابط ‏عمومی برگزار شد.

به‏ گزارش خبرنگار انجمن روابط‏ عمومی ایران، یکصد و هشتاد و ششمین نشست ماهانه‏ انجمن در سالن موسسه‏ آموزش بانکداری بانک مرکزی تشکیل شد. در ابتدای جلسه، جواد قاسمی عضو هیات مدیره، و سردبیر نشریه‏ «روابط عمومی» به اقدامات هیات‏ مدیره‏ انجمن در ماه‏ گذشته اشاره کرد و در ادامه، به روند فعالیت‏ های کمیته‏ انتشارات پرداخت. رییس کمیته‏ انتشارات، از انتشار یکصدمین شماره‏ نشریه‏ انجمن در اوایل سال آینده خبر داد و یادآور شد که نشریه با مشکل منابع مالی مواجه است و درصورتی‏ که بودجه‏ موردنیاز تامین شود، این رسانه‏ موثر در حوزه‏ تخصصی روابط‏ عمومی منظم‏ تر منتشرخواهدشد. مدیرمسوول سایت انجمن تاکیدکرد که این سامانه‏ اطلاع‏ رسانی، سایت یک تشکل مردم ‏نهاد است و نباید توقع یک خبرگزاری را از آن داشت؛ ولی درصورت همکاری اعضای انجمن و علاقمندان به حرفه‏ روابط‏ عمومی می‏ تواند روزبه ‏روز، جایگاه بالاتری در میان سایت‏ های مشابه داشته باشد. قاسمی در مورد سایت اطلاع ‏رسانی نشریه اضافه کرد که این سایت مدتی است از طرف کمیته‏ انتشارات با آدرس prsmag.ir فعال شده ‏است و تاکنون شش شماره از نشریه را برای علاقمندان که به شماره‏ های چاپی دسترسی ندارند منتشر می‏ شود

دکتر« مریم سلیمی » مدرس دانشگاه سوره، سخنران این ماه انجمن با تشریح اهمیت بصری‏ سازی اطلاعات در جهان حاضر، ارایه‏ تعریف گرافیک اطلاع ‏رسان و تشریح کاربرد این نوع گرافیک و نیز علل و ضرورت‏ های کاربرد آن گفت: گرافیک اطلاع‌رسان یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه‌ای است که  براساس مطالعات انجام شده، وجود گرافیک اطلاع‏ رسان در یک مطلب شانس خوانده ‏شدن آن را تا ۹۰ درصد افزایش می‌دهد.

وی افزود: براساس بررسی استودیو نئومن در لندن، گرافیک ‏های اطلاع ‏رسان در سایت‏ها و شبکه‏ های اجتماعی مختلف تا 8 ماه همچنان بازدیدکننده جذب می‏کنند.

دکتر سلیمی، مولف کتاب گرافیک‏ خبری و اطلاع ‏رسان، با ارایه‏ تعاریفی از گرافیک، خبر و اطلاع و ترسیم مرز بین خبر و اطلاع و با تاکید بر این‏که همین مرز را باید در خصوص گرافیک‏ خبری و اطلاع ‏رسان قایل شد، در تشریح کاربردهای گرافیک اطلاع ‏رسان و خبری گفت:  افزایش توان باورپذیری و عینیت بخشی به اخبار و اطلاعات با ماندگاری ذهنی بالا، صرفه‏ جویی در فضای انتشار با ارایه‏ حجم زیادی از اطلاعات در فضایی محدود، صرفه‏ جویی در وقت مخاطبان؛ کسب حجم بالای از اطلاعات در زمانی محدود،  فراهم‏ کردن امکان درک ساده و سریع بصری اخبار و اطلاعات توسط مخاطبان  و پوشش خلا تصویری دوربین‏ها از جمله کاربردهای گرافیک اطلاع ‏رسان و خبری است.

از دیگر کاربردهای گرافیک اطلاع‏ رسان و خبری می‏توان به کمک این نوع گرافیک به رسانه ‏ها و سایت‏ ها در ایفای وظایف خود به‏ ویژه به ‏لحاظ اطلاع ‏رسانی و آموزش، یاری آن برای بیان ساده‏ اطلاعات پیچیده، کمک موثر آن برای کاربران در دریافت آنلاین اطلاعات، برجسته‏ سازی بصری اطلاعات و ترغیب مخاطب به مطالعه‏ آن‏ها اشاره کرد.

سلیمی‏ رفع نسبی دروازه‏ بانی خبر از سوی رسانه‏ ها بر روی گرافیک‏ خبری و اطلاع ‏رسان ارسالی از سوی روابط‏ عمومی، افزایش امکان به اشتراک‏ گذاری آن‏ها توسط مخاطبان  در رسانه‏ های اجتماعی با توجه به جذابیت این نوع اطلاع ‏رسانی و استفاده‏ آن در سایر منابع و افزایش امکان مشاهده‏ آن از سوی تعداد بیشتری از مخاطبان را موردتاکید قرارداد.

وی با تشریح کاربردهای متعدد گرافیک اطلاع‏ رسان و خبری در روابط ‏عمومی به خبررسانی، اطلاع ‏رسانی، آموزش، تبلیغات و بازاریابی، تاییدیه، تکذیبیه، اصلاحیه و توضیح بصری اخبار، آمار و اطلاعات، اعلام چشم‏ اندازها، استراتژی‏ ها و برنامه‏ های سازمانی، انعکاس نظرات کارشناسی، اعلام مواضع، ارایه‏ نتایج تحلیل محتوا، محوریابی، اطلاع ‏یابی، تهیه و ارایه‏ گزارش‏های مدیریتی اشاره کرد، گرافیک‏ خبری و اطلاع ‏رسان در پوسترها و بیلبوردها و انواع رسانه ‏های محیطی مورداستفاده قرار می‏ گیرند و اهمیت بهره‏ گیری از گرافیک اطلاع ‏رسان و خبری سبب شده تا برای انتقال مفاهیم به نابینایان از این امکان در خط بریل نیز بهره‏ گرفته شود.

مسوول گرافیک‏ خبری و اطلاع‏ رسان خبرگزاری نسیم، با اشاره به ظرفیت این نوع گرافیک در حوزه‏ های مختلف از جمله حوزه‏ سیاسی گفت: در جهان از این نوع گرافیک در حوزه‏ سیاست به‏ خصوص در دوران انتخابات بهره می‏گیرند و به دولتمردان، نامزدهای انتخاباتی، رسانه‏ ها، روابط ‏عمومی ‏ها توصیه می‏شود تا از قابلیت‏های گرافیک‏ خبری و اطلاع ‏رسان برای ارتباط هرچه ‏بهتر وآسان‏ تر با مردم در این عرصه استفاده‏ کنند.


 

سلیمی از روابط‏ عمومی ‏ها و همچنین انجمن روابط‏ عمومی خواست تا فضایی را در سایت خود به گرافیک اطلاع‏ رسان و خبری اختصاص دهند.

او همچنین تولید آثار گرافیکی از جمله گرافیک‏ اطلاع ‏رسان و اشتراک‏ گذاری آن در رسانه‏ ها به خصوص رسانه ‏های اجتماعی را به روابط‏ عمومی‏ ها توصیه کرد.

 


دانلود  :  " کاربرد گرافیگ اطلاع رسان در روابط عمومی "


 میزگرد تخصصی آسیب شناسی جایگاه روابط عمومی

میرزا بابا مطهری نژاد دبیر انجمن، با اشاره به سابقه‏ موضوع گفت: همان طور که در بیانیه انجمن روابط عمومی تاکید شده است، در دولت نهم، تصمیم اتخاذ شد، مبنی بر ارتقای سطح روابط‏ عمومی‏ های دولتی، برای تامین بودجه تا بتوانند به فعالیت بپردازند. بنابراین اگر در یک سازمان ستادی، وزارتخانه، معاونت ریاست جمهور، سطح یک واحد از مرکز پایین‏تر باشد، ردیف بودجه به آن تعلق نمی‏ گیرد.
 در آن زمان، این تصمیم ابلاغ شد و در بیشتر وزارتخانه ‏ها و استانداری ‏ها به سرعت اجرایی و مشکل حل شد. اما با توجه به شرایط موجود که قابل دفاع نیست، به استانداری‏ ها و وزارتخانه ‏ها ابلاغ شده است. که روابط ‏عمومی‏ ها نه تنها به موقعیت قبلی بازگردند، بلکه بتوانند با دفتر مدیریت ادغام و یا اداره یا کارشناسی از دفتر مدیریت باشد. برای ارتقای جایگاه روابط ‏عمومی تلاشی 24 ساله صورت گرفته که  در این ارتباط، بخشنامه‏ های متعددی صادر شد که در یکی از نشریه‏ های انجمن روابط‏ عمومی در سال 87 منتشر شد. جلسات منعددی با وزرا، سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی، معاونین ریاست جمهور حتی رییس جمهور دوره‏ اصلاحات برگزار شد تا این جایگاه حفظ و مشکلات آن حل شود. بخشنامه‏ ای هم توسط مرحوم دکتر «حبیبی» صادر شد که بودجه‏ ای در اختیار روابط‏ عمومی ‏ها قرار بگیرد. اما با مراجعه به سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی متوجه شدیم جایگاه روابط عمومی شامل ردیف بودجه نیست و روابط‏ عمومی باید بودجه‏ خود را از مجری طرح‏ها به دلیل جایگاه روابط‏ عمومی به نتیجه نمی‏رسید که در سال 88 این ارتقا انجام شد. اما طی چند هفته‏  اخیر متوجه شدیم برخی از استانداری‏ ها روابط ‏عمومی خود را به بهانه‏ صرفه‏ جویی و اعتبارات، منحل و با درفت مدیریت ادغام کرند.

مطهری‏ نژاد با توجه به دید‏گاه‏هایی که در جامعه نسیت به این موضوع ارایه شده از خبرنگار انجمن خواست تا به پاره ‏ای از آن‏ها اشاره کند.

فولادی ابتدا ضمن قرائت متن نامه دکتر بهرامیان، مدیر روابط عمومی سازمان امور دارایی آذربایجان غربی، این رویه را تضعیف روابط‏ عمومی و آن را بازگشت به پله اولی که بزرگان این عرصه برای ارتقای آن تلاش کرده‏ اند به شمار آورده و این کار را مانعی در مقابل پیشرفت این حرفه قلمداد کرده است. وی این امر را کاهش کارایی شورای هماهنگی روابط‏ عمومی در استان‏ها دانست.

محمد امامی، رییس انجمن متخصصان روابط ‏عمومی یزد نیز ادغام روابط‏ عمومی استانداری‏ها در دفاتر استانداری و حذف جایگاه مدیر‏کلی روابط‏ عمومی را بازگشت به عقب و تنزل جایگاه روابط‏ عمومی دانست. وی تاکید کرد بدون شک این امر لطمات جبران ناپذیری بر پیکره این حوزه وارد خواهد کرد و بر سایر دستگاه‏ها نیز تاثیر‏گذار خواهد بود.

در ادامه این میزگرد ابوالقاسم حکیمیان یادآور شد که در سال‏های قبل مناسب‏ ترین چارت سازمانی برای روابط ‏عمومی ترسیم و به سازمان مدیریت ارایه شد اما با تلاش‏های مستمر به نتیجه نرسید. زمانی‏که در استان‏ها یک مدیر روابط‏ عمومی با 2 یا 3 کارمند فعالیت می‏کند و فعالیت‏ هایش اغلب غیر حرفه ای و غیر کارشناسی است، خود این موضوع ضعف مدیریتی تلقی شده و موجب می‎شود روابط‏ عمومی بازگشت به عقب داشته باشد.

از بین استان‎ها استان یزد و آذربایجان غربی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. امیدواریم با همیاری انجمن‏ها و موسسات مربوط، تلاش‏های انجام شده سال‏های گذشته برای ارتقا جایگاه روابط‏ عمومی به‏ هدر نرود.

دکتر نجفی: در حال حاضر ما با مفهومی به نام تنزل جایگاه روابط‏ عمومی روبرو هستیم. با توجه به  اهمیت این   موضوع ما باید به عملکرد روابط‏ عمومی‏ها از بعد ساختاری، افرادی که انتخاب می‏شوند و چه مهارت‏هایی دارند،   رجوع کنیم. اصولا حذف یا بقای آن‏ها چه تغییراتی را به ‏وجود می‏آورد و افت در چیست؟ شاخص‏ های ما چه چیزهایی هستند؟ با استناد به آن شاخص‏ ها جایگاه روابط‏ عمومی تنزل کرده  است؟به‏ نظر من با توجه به فوریت این موضوع باید در اسرع وقت میزگردی برگزار شود و در آن ساختار آموزشی و عملکرد روابط‏ عمومی مورد نقد و بررسی قرارگیرد.

دکتر ساعی: در مشاغل دیگر، یک شغل به حرفه تبدیل می‏شود ولی در کشور ما روابط ‏عمومی به‏ عنوان یک حرفه شناخته‏ نشده و این بینش در دیدگاه مدیران شکل ‏نگرفته که این امر در کارکرد روابط‏ عمومی تاثیرگذار است. اگر بخواهیم مناسب‏ ترین چارت سازمانی را طراحی‏ کنیم،  اما حرفه ‏ای نباشیم در واقع کار به جایی نبرده‏ ایم و نیاز به بازنگری جدی‏تری داریم.

جواد قاسمی: در شرایط فعلی نگاه ما درحد قابل ‏توجهی‏ دولتی شده و فکر می‏کنیم تمام روابط ‏عمومی ‏ها، دولتی هستند. در قانون اساسی، در کنار بخش دولت به بخش تعاون و خصوصی هم اهمیت داده شده است و باید نگاه خود را نسبت به روابط ‏عمومی گسترده‏ تر کنیم. موضوع دیگر موضوع دیگر، مربوط به ویژگی‏ های مدیر روابط‏ عمومی است. وقتی مدیری درست انتخاب شود در جایگاه مناسب خود قرار گیرد، باید سیاست‏های ارتباطی سازمان را طراحی کند و در اجرای دقیق آن ممارست به خرج دهد. در اینجا، بحث اعتبارات اجتماعی سازمانی مطرح می‏شود که باید در این زمینه به‏ صورت تخصصی و کارشناسی حرکت کند؛ اما اگر آن فرد حرفه‏ ای نباشد، هر قدر هم سازمان روابط عمومی عریض و طویل شود و جایگاه سازمان بالاتر برود، خواهید دید اتفاق قابل ‏توجهی رخ نخواهد داد.

دکتر سلیمی: ما باید زاویه‏ دید خود را تغییر داده و به این جریان به شکل علت و معلولی توجه کنیم؛ درصورتی ‏که انگشت اشاره‏ ما به سمت یک معلول است. اگر بخواهیم توجه خود را به بحث علت معطوف کنیم، با نظر دوستان موافق هستم؛ این ماجرا را از بالا نگاه کنیم که چرا چنین تحولاتی در این حوزه رخ می‏دهد. روابط‏ عمومی یا کلا بحث ارتباطات در اوج شکوفایی  خود   ناگهان دچار تعطیلی می‏شود. بحث دیگر این‏که افراد تربیت‏ شده در این رشته، به این حوزه بازنمی‏گردند و فعالیت نمی‏کنند. حلقه‏ بین دانشگاه و بازار آن انسجام لازم را ندارد، باید دید چقدر از افراد تربیت‏ شده در این حوزه مستقر هستند. نگاه مدیران به جایگاه روابط‏ عمومی و انتخاب افراد بر اساس سلیقه موجب می‏شود تا زیرنظر مدیریت فعالیت کنند. باید دید ما چقدر به این باید دید ما چقدر به این چارت سازمانی واکنش نشان داده ایم و درحال‏ حاضر، نگرانی ما پایین‏ آمدن سطح این چارت سازمانی است. هنوز هم باورهای ما نسبت به روابط‏ عمومی پایدار نیست. امروز روابط‏ عمومی و بازاریابی با هم ادغام می‏شوند و فردا از هم جدا می‏شوند و دلیل محکمی در این ماجرا نیست. چرا ما باید در این حوزه تا این حد چالش داشته‏ باشیم.

مطهری‏ نژاد در پایان با جمع‏ بندی این بحث گفت: همه دوستان موافق هستند که این اشکال به‏ وجودآمده باید پیگیری و تا آن‏‏جایی که امکان دارد در رفع آن تلاش شود. روابط‏ عمومی‏ ها باید از درون، خود را بازنگری و بازیابی کنند. این مساله باید از درون محیط آموزشی دچار تحول شود. موضوع منظور شدن آموزش روابط‏ عمومی درسطوح مختلف مدیریت، بحث بسیار مهمی است که باید بتوانیم از روش‏های گوناگون به‏ صورت ریشه ‏ای آن را حل کنیم.