یکصد و هشتاد و هشتمین نشست علمی- تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

سه شنبه 18 اسفند 1394
یکصد و هشتاد و هشتمین نشست علمی- تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

  

یکصدو هشتادو هشتمین نشست انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

این نشست روز سه شنبه 18 اسفندماه 94 ساعت 17 در سالن اجتماعات پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با حضور مدیران، کارشناسان، اساتید، علاقمندان به این حوزه و دانشجویان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انجمن روابط عمومی ایران در ابتدای نشست غلامرضا کاظمی دینان رییس انجمن روابط عمومی ایران سخنرانی کرد.

وی ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان در این نشست گفت: طی ماه گذشته جلسات مفیدی با اعضای هیات مدیره در دفتر انجمن برگزار شد و بسیار خرسندم که در کنار جمع فرهیخته ای فعالیت می کنم که موجب افزایش علم و آگاهی بنده است.

کاظمی دینان گفت: انجمن مسندسازان خانه سینما در نظر دارد جشنواره ای در خصوص ساخت فیلم مستند با موضوع " ایدز " برگزار کند. از من درخواست شد به عنوان رییس شورای سیاست گذاری در این جشنواره شرکت کنم. طی مراسمی که در این خصوص برگزار شد استقبال بسیار خوبی از سوی فیلم سازان مستند شد. از علاقمندان به فیلم سازی مستند خواستارم با ساخت فیلم و یا فیلمنامه در این جشنواره شرکت کنند.

منصور ساعی رییس کمیته آموزش و پژوهش انجمن روابط عمومی ایران با ارائه گزارش فعالیت های آموزشی انجمن گفت: کمیته آموزش بیشترین فعالیت خود را در زمینه بازنگری دوره های آموزشی و برگزاری کارگاه های آموزشی-تخصصی قرار داده که با همکاری انجمن و پژوهشگاه علوم انسانی سعی بر آن داشتیم تا این 20 دوره ای که تدوین و رسانه ای شده متفاوت با سرفصل های دروس دانشگاه و مرتبط با نیازهای ضروری سازمان های دولتی برگزار شود. انجمن روابط عمومی ایران و جهاد دانشگاهی دو برند معتبر در کشور هستند که می توانند در عرصه آموزش مفید واقع شوند.

دکتر ساعی در ادامه گفت: طی مدت کوتاهی که این خبر در سایت ها و خبرگزاری ها بارگذاری شده دو قرارداد با دو شرکت داشتیم که امیدواریم در سال 95 بتوانیم در عرصه نیازهای سازمان ها در حوزه آموزش پاسخگو باشیم و این جز با ارتباط نزدیک پژوهشگران با انجمن روابط عمومی ایران مقدور نیست. یکی از اساسی ترین نیازهای جامعه ما برگزاری سمینارهایی در خصوص بررسی مسائل و مشکلات روابط عمومی هاست که به نظر من این سمینارها هر چند سال یکبار برگزار شود تا کمکی به تقویت روابط عمومی ها در کشور باشد. در پایان امیدوارم با همگرایی و همکاری اعضای انجمن پشتوانه علمی انجمن را تقویت کنیم.

سخنران علمی این نشست دکتر "علی دیوانداری " رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با موضوع " مدیریت راهبردی رسانه ها " بود. وی با اشاره به استراتژی ارتباطی در حوزه روابط عمومی گفت: یک سازمان یکسری دارایی های قابل لمس مانند کار درآمد، بازارکار، میزان فروش و... و یکسری دارایی های غیر قابل لمس مانند مدیریت، برند، روابط سازمان با مشتریان، ارتباط با جامعه، سرمایه اجتماعی و... دارد. در اینجا بحث ارتباطات که جز دارایی های غیر ملموس یک سازمان است مورد توجه ما است. ارتباطات شامل دسترسی به وب، رسانه ها، ارتباط بنگاه با رسانه، شهرت سازمان و ارتباطات داخل سازمانی و... است.

دکتر دیواندری با اشاره به اهمیت رسانه در یک سازمان گفت: ارتباطات یک سازمان در قالب رسانه است. در بخش اول باید توجه داشت چه چیزی ارزش سازمان را شکل می دهد و بخش دوم مسائل ناملموس شرکت کدام است که مهمترین آن ارتباطات است و بحث آخر مسائل داخلی ارتباطات چه چیزهایی می باشد؟

وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم یک مدیریت مناسب در حوزه ارتباطات یک سازمان داشته باشیم باید  استراتژی های سازمان را مد نظر قرار دهیم که در بیشتر مواقع این جامعیت وجود ندارد. روابط عمومی ها عمدتا به فعالیت های روزانه می پردازند. زمانی سوالی در جامعه بوجود می آید روابط عمومی تمام توان خود را صرف پاسخگویی به این سوال و رفع بحران می کند. روابط عمومی در کشور ما بعنوان یک مهارت و تخصص شناخته نشده و افرادی که در این حوزه استخدام می شوند به وظایف خود در سازمان واقف نیستند. این در حالی است که در دنیا روابط عمومی یکی از مشاغل بسیار با اهمیت است که برای ارتباط با جامعه بسیار برنامه ریزی شده عمل می کند. این برنامه ریزی ها مبتنی بر استراتژی های کسب و کار سازمان یا شرکت است که در غیر این صورت آن روابط عمومی اثر بخش نخواهد بود. استراتژی ارتباطی به معنای افزایش رقابتی شرکت یا سازمان است که روابط عمومی تمرکز بر افزایش این رقابت را دارد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهار داشت: یکی از اشتباهات غیر قابل توجیه که اخیرا شاهد آن بودیم ادغام روابط عمومی با دفتر ریاست بود که این امر موجب خلاصه شدن وظایف روابط عمومی ها در  رسیدگی به مدیریت شده و مغفول ماندن روابط عمومی ها از وظایف حرفه ای خود است در حالیکه روابط عمومی باید هستی یک سازمان را در جامعه مدیریت کند.

این مدرس دانشگاه  در ادامه سخنان خود گفت: در کشور ما جایگاه تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی با هم ادغام شده و توقع داریم که روابط عمومی به تمام این وظایف جامه عمل بپوشاند. بسیاری از شرکت های بزرگ قبل از تولید محصول خود به تبلیغات آن حصول و بازارسازی می پردازند و نگران کپی برداری دیگر شرکت ها نیستند زیرا این نوع شرکت ها از توان بالایی برخوردارند. شناخت زمان مناسب تبلیغات در جامعه و ارسال پیام های متناسب با نیازهای مخاطبان سازمان و استفاده از کانال های ارتباطی موجب افزایش توان شرکت و یا سازمان می شود. یکی از نیازهای سازمان دسترسی به منابع مالی است که مخاطبان سازمان آن را تامین می کنند. رسانه ها برای سازمان و شرکت ها بسیار حائز اهمیت اند.

دکتر دیواندری در پایان گفت: هنر روابط عمومی در این است که تضادهای موجود در بازار را بررسی کند و از طریق رسانه به مخاطبان خود انتقال دهد و اطلاعات رقبا را جمع آوردی کرده و آنها را به استراتژی های رقبایی در داخل سازمان تبدیل کند که به معنای پمپاژ اطلاعات به درون سازمان  است. در یک استراتژی ارتباطی پیام باید درک شود، پیام درست باشد، با احساس مناسبی بیان شود، تکرار شود و سازگار باشد. شرکت پیام را به مخاطبان خود ارسال می کند و مخاطبان به پیام پاسخ مناسب می دهند. شرکت به دنبال تصویر سازی در ذهن مخاطب است و مخاطبان آن تصویر را از سازمان در ذهن خود دارند و آ ن را تبدیل به تصویر ارتباطی می کنند که موجب سرمایه گذاری در آن سازمان یا شرکت می شود و دامنه ارتباط مشتریان با سازمان گسترده تر خواهد شد که تمام این مراحل موجب شهرت یک شرکت یا سازمان می شود. رویکرد روابط عمومی باید جامع باشد تا بتواند بحران های داخلی و بیرونی سازمان را پوشش دهد. امروزه دامنه ارتباطات گسترش یافته وبه اثرگذاری یک سازمان در جامعه تبدیل شده است. در واقع همه عوامل و سرویس های داخل سازمانی اثر ارتباطی به بیرون از سازمان دارند و  اگراستراتژی ارتباطی هدفمندی انتخاب نشود پیام های خروجی به محیط سازمان ناسازگار خواهد بود.

در پایان سخنرانی دکتر علی دیواندری از سوی  رییس انجمن روابط عمومی ایران عضویت افتخاری انجمن به وی اهداء شد.

دکتر اسماعیل قدیمی مدرس دانشگاه در نکوداشت استاد علی خان احمدی بعنوان الگوی روابط عمومی ایران سخنانی ایراد کرد.

دکتر قدیمی درابتدا به آسیب های روابط عمومی اشاره کرد و گفت: در ایجاد روابط عمومی در هر زمینه ای با مشکل روبرو بودیم. ما تئوری های روابط عمومی را در دانشگاه ها ترجمه کردیم درحالیکه هیچیک از زمینه های شکل گیری روابط عمومی در ایران را فراهم نکردیم. این کاستی ها مرتبط با نظام اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مامی باشد. ما یک رشته روابط عمومی ایجاد کردیم که بنا بوده به یک حرفه تبدیل شود اما متاسفانه فقط در حوزه های محدودی این کار انجام شده وحرفه روابط عمومی در ایران بسیار مهجور مانده است. در راستای نفوذ این حرفه در جامعه و معرفی الگوهای عملیاتی و ترسیم یک لشکر حرفه ای برای این حوزه تلاشی صورت نگرفته است. نسل جدید روابط عمومی ها با کدام یک از الگو های این حرفه آشنا شدند؟ این الگوها چه ویژگی ها دارند؟ چراغ راه های این حرفه کدامند؟ متاسفانه در این زمینه مثل دیگر ابعاد روابط عمومی درست عمل نکردیم. انجمن روابط عمومی یکی از مراکز مناسب اصلاح رفتارهای ما در معرفی الگوهای این حوزه است. استاد علی خان یکی از الگوهای راستین این حرفه است. وی عنصری خالص و تاثیر گذار در سازمان  که پیوسته در متن کار بوده  و با پشتکار خود یکی از بهترین های حرفه روابط عمومی است.

این نشست با تجلیل از استاد علی خان احمدی توسط هیات مدیره انجمن و دکتر اسماعیل قدیمی پایان یافت.