یکصد و نودمین نشست علمی تخصصی انجمن

چهارشنبه 5 خرداد 1395
یکصد و نودمین نشست علمی تخصصی انجمن


یکصد و نودمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

ضرورت تغییر رویکرد رسانه ها در اطلاع رسانی و پوشش خبری شرایط بحرانی از موضع احساسی به سمت منطقی

یکصد و نودمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران با موضوع اهمیت اطلاع رسانی در فرآیند مدیریت بحران زلزله و بررسی چالشهای آن در زلزله های ایران در روز سه شنبه چهارم خرداد سال جاری در محل سازمان مدیریت منابع آب کشور، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انجمن روابط عمومی ایران، در ابتدای این نشست سید غلامرضا کاظمی دینان؛ رییس انجمن، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و هفته روابط عمومی و ارتباطات، از برگزاری مراسم تقدیر و تجلیل پیشکسوتان ارتباطات توسط انجمن خبر داد.  

رییس انجمن گفت: در عرصه روابط عمومی استادان و کارشناسان فرهیخته ای حضور دارند که با عشق و صرف نظر از منافع شخصی، خدمتگزار این عرصه هستند. وی با اشاره به مراسم تقدیر از سید فرید قاسمی در هفته روابط عمومی و ارتباطات؛ اعلام داشت: قدردانی از پیشکسوتان این عرصه اقدام شایسته و ارزشمندی است که باید در طول سال تداوم داشته باشد؛ در همین راستا هیات مدیره انجمن روابط عمومی تصمیم دارد هر سه ماه یک بار از یکی از پیشکسوتان حوزه ارتباطات تقدیر بعمل آورد.

 اهمیت اطلاع رسانی در فرایند مدیریت بحران زلزله و بررسی چالشهای آن در زلزله های ایران

در ادامه این نشست؛ دکتر "پروانه پیشنمازی" پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مدرس دانشگاه، به سخنرانی در خصوص موضوع اطلاع رسانی در شرایط بحرانی و لزوم تغییر رویکرد رسانه ها در پوشش خبری و اطلاع رسانی اخبار مربوط به شرایط بحرانی بویژه در سوانح طبیعی نظیر زلزله پرداخت.

سخنران این نشست ضمن بررسی وضعیت اطلاع رسانی در زلزله های: رودبار و منجیل، بم و ورزقان، که از زلزله های مهم ایران بشمار می روند، بر لزوم تغییر رویکرد رسانه ها از موضع احساسی و عاطفی به سمت رویکردی منطقی تاکید کرد.

وی اطلاع رسانی را از جمله عناصر و اجزای تاثیرگذار و تعیین کننده در فرایند مدیریت بحران دانست و افزود: عدم توجه به اطلاع رسانی و یا اطلاع رسانی غلط و ناقص، می تواند فرایند مدیریت بحران و تصمیم گیری مسوولان و مدیران بحران را به شدت متاثر ساخته و دامنه وضعیت بحرانی ناشی از یک زلزله را گسترش دهد.

دکتر پیشنمازی اضافه کرد: اگر چه اطلاع رسانی به مفهوم عام آن در ادبیات مدیریت بحران در هر سه مرحله "پیش از وقوع بحران"، "حین وقوع بحران" و "پس از وقوع بحران" از اهمیت چشمگیری برخوردار است؛ اما اطلاع رسانی در مرحله حین بحران، اطلاع یابی و اطلاع رسانی صحیح، بخش انکارناپذیر فرایند مدیریت بحران در مواقع بروز زلزله محسوب می شود؛ و اولین و اساسی ترین گام در این زمینه است. چرا که اگر اطلاعات صحیح در اختیارمسوولان و مدیران بحران قرار نگیرد، تصمیم گیری و اقدام لازم نیز با خطا مواجه خواهد شد.

این مدرس علوم ارتباطات خاطرنشان ساخت: اطلاع رسانی در حین بحران خود دارای دو بعد اصلی: انتشار اطلاعات صحیح از مشخصات زلزله (بزرگا، محل و گستره جغرافیایی آن) و اثرات زلزله (تخمین خسارات، تلفات و مصدومین) است که از ارکان اصلی اطلاع رسانی در هنگام وقوع زلزله محسوب می شود.

این پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی وضعیت اطلاع رسانی اثرات مربوط به هر سه زلزله مذکور را نامطلوب ارزیابی کرده و گفت: اطلاع‌رسانی صحیح و سریع از تلفات و خسارات در هر سه زلزله مورد بررسی ضعیف بوده است. ارائه آمار و اطلاعات غلط و متناقض از میزان کشته ها، خسارات و نیز اقلام مورد نیاز زلزله زدگان در هر سه زلزله پیامدهای منفی ای داشته و اعتبار رسانه ها را زیر سوال برده و اعتماد عمومی را خدشه دار ساخت.

دکتر پیشنمازی در ادامه خاطرنشان ساخت: علاوه بر خدشه دار شدن اعتماد عمومی، ظهور و بروز بحران های جدیدی نظیر انبوه امدادهای مردمی که منجر به ازدحام و ترافیک شدید در راه های منتهی به مناطق زلزله زده می شود؛ و ناشی از اطلاع رسانی غلط و رویکرد عاطفی رسانه ها در این زمینه است؛ بر شرایط بحرانی قبلی (زلزله) افزوده شد.

وی در پایان تصریح کرد: موضوع اطلاع‌رسانی( از هر دو جنبه: اطلاعات مربوط به وقوع زلزله و اثرات آن)، همچنان بعنوان یکی از چالش های اصلی نظام اطلاع رسانی، رسانه ها و فرایند مدیریت بحران در زلزله های ایران محسوب می گردد که جای تامل جدی و مسوولانه دارد.

برای دانلود فایل مقاله کلیک کنید

قابل ذکر است که در پایان این نشست میزگردی با عنوان اهمیت اطلاع رسانی در مدیریت بحران با حضور میرزابابا مطهری نژاد دبیر؛ امیرعباس تقی پور نائب رییس و دکتر منصور ساعی رییس کمیته آموزش انجمن روابط عمومی برگزار شد.