یکصدو نودو دومین جلسه تخصصی انجمن

سه شنبه 5 مرداد 1395
یکصدو نودو دومین جلسه تخصصی انجمن

 

یکصدو نودو دومین نشست از سلسله نشست های انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

یکصدو نودو دومین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران با موضوع « ارتباطات و کارکردهای شناختی مغز »روز سه شنبه پنجم مرداد ماه سال جاری در سالن اجتماعات پژوهشکده پولی و بانکی، بانک مرکزی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انجمن روابط عمومی ایران، سید غلامرضا کاظمی در این نشست با توجه به اهمیت جایگاه روابط عمومی گفت: امروز اگر روابط عمومی متخصص در کنار مدیریت سازمان قرار بگیرد بدون شک عامل موفقیت در پیشبرد اهداف آن سازمان خواهد بود. در این راه باید افراد متخصص و کارشناس را به سازمان ها معرفی کنیم تا باعث حفظ آبروی جایگاه روابط عمومی شوند و کمک شایانی در پیشبرد اهداف سازمان داشته باشند.

ریئس انجمن روابط عمومی ایران افزود: ما امیدواریم مسئولین اهمیت ویژه ای به جایگاه روابط عمومی قائل شوند.

سخنرات اصلی این نشست دکتر کمال خرازی وزیر امور خارجه دولت هفتم و هشتم و دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بود

دکتر کمال خرازی در ابتدای سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) گفت: امام می فرماید: آیا تو گمان می بری که جسم کوچکی هستی در حالیکه عالم بزرگتری در تو نهفته و تو به مثابه کتابی گویایی هستی که با هر حرف آن ناشناخته ای، آشکار می گردد. دنیای مغز و ذهن انسان مصداقی از این کلام است و ذهن سرمایه گرانبهای انسانی است.

ذهن انسان توانایی های فوق شناختی را دریافت می کند

دبیر توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به ویژگی های این علم ادامه داد و گفت: علوم شناختی یک حوزه جدید علمی است که چند دهه از عمر آن نمی گذرد و وظیفه آن مطالعه کارکرد های شناختی انسان است. این علم به چگونگی دریافت توانایی بالای ذهن انسان می پردازد تا تمایز بین او از سایر موجودات اشکار سازد. دانشمندان امروزه دریافته اند که ذهن و شناخت آدمی و پایه زیستی آن یعنی مغز را نمی توان تنها به وسیله یک شاخه از علم یا فلسفه مطالعه کرد از این روست که از آغاز نیمه دوم قرن بیستم میان حوزه های مختلف علمی و فلسفی همکاری شکل می گیرد و مقدمات پیدایش حوزه های میان رشته ای تحت عنوان علوم شناختی پدید می آید که سعی بر کشف اسرار مغز و شناخت با استفاده از همه ابزار های علمی و فلسفی دارد.

 

علم شناختی را می توان یک علم تلفیقی واحد مطرح کرد

دکتر خرزای علم شناختی را علم تلفیقی خواند و گفت: از زاویه دیگر، علوم شناختی یکی از دانش های نو است که در کنار فناوری نانو، فناوری زیستی و فناوری اطلاعات مجموعه دانش های همگرا را که NBIC نام گرفته است، تشکیل می دهند.علوم شناختی که از تعامل حوزه های مختلف دانش بشری چون علوم اعصاب، روان شناسی، زبان شناسی، انسان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده است و می رود تا همچون یک علم تلفیقی واحد مطرح شود، کاربردهای وسیعی در حوزه های دیگر مانند پزشکی، آموزش و پرورش، مدیریت، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اطلاعات، ارتباطات و رسانه های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی فرمان و کنترل و حتی علوم دفاعی پیدا کرده است.

وی افزود: تاکنون دانشمندان عصب شناس، زبان شناس، روانشناس، انسان شناس، فیلسوفان ذهن و نظریه پردازان علم رایانه با کمک هم و در تعامل با یکدیگر توانسته گام های با ارزشی را در جهت کشف و تبیین کارکردهای شناختی مغز انسان بردارند، به طوری که در مدت کوتاه سه الی چهار دهه اخیر یافته های گران بهایی را برای ما به ارمغان آورده اند. به همین جهت آنها دهه 1990 را دهه مغز نامیدند با این امید که با بسیج امکانات علمی و تلاش همگانی بتوانند بیش از بیش به دنیای اسر آمیز مغز پی ببرند.

سرمایه گذاری کشورهای پیشرفته در زمینه این دانش  بسیار چشمگیر است و رقابت شدیدی در دستیابی به اسرار  مغز و استفاده کاربردی از آن بین کشورها وجود دارد، به طوری که هم اکنون یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های علمی در ایالات متحده آمریکا و نیز در اتحادیه اروپا بر این حوزه صورت می گیرد. امروزه عناوینی چون اقتصاد شناختی، آموزش و پرورش شناختی، مهندسی شناختی تنها به محیط آزمایشگاهی نیست، بلکه در تمام شئون زندگی بشر وارد شده است و تاثیر شگرفی را نیز بر جوامع داشته است.

در ادامه جلسه دکتر ساروخانی  با اشاره به کشور ژاپن به عنوان  اقتصاد دوم جهان گفت از " مارکس وبر " نکته ای را بیان می کنم که بسیار جالب است. از " وبر " سوال می شود فرق بین استاد و یک سبزی فروش در چیست؟ او در پاسخ می گوید؛ سبزی فروش غذای جسم را می فروشد و کار استاد ساختن مغز انسان و دگرگون کردن جهان بینی انسان هاست. اگر دانشی  بخواهد انسان ها را به عنوان جبعه ابزاری که دانش را با فشار به داخل آن تزریق کند، این کار بی شک شدنی نیست. دانش باید بتواند به اعماق وجود انسان رسوخ کند و مغز انسان را بسازد. بزرگترین ثروت، ساختن مغز آدم است. اقتصاد دوم جهان با همین ثروت ساخته شده است. در قرآن  به اندیشیدن انسان به تکرار تاکید شده  و  به او می گوید " فکر  و اندیشه " کند. بحث امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا مغز و فکر انسان مهمترین موضوعی است که باید به آن توجه شود. اولین الفبای روابط عمومی بر پایه " زیر پوستی " مطرح شد که به اهمیت شناخت ذهن انسان توجه دارد. روابط عمومی تحلیل گر، آگاه، هوشمند و دارای استراتژی، همه برپایه " تفکر " است. روابط عمومی ها به موضوع " شناخت ذهن " انسان اهمیت بشتری دهند.وی سخنان خود را با خواندن این شعر پایان داد.

در اندرون من خسته دل ندانم که کیست      که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

در ادامه دکتر ساعی پرسید :  چه عواملی بر تصمیمات ما اثر گذارند؟ برخی معتقدند تجربیاتی وجود دارد که به نگرش تبدیل می شوند و این نگرش ها که بر تصمیمات ما اثر گذار است. بنابراین زمانی که بحث رسانه در تبلیغات وارد می شود سهم آن نگرش قبلی چه خواهد شد؟ آیا گوگل به عنوان یک مرجع اساسی می تواند ذهن و تجربیات قبلی  ما را دگرگون سازد؟.

 

دکتر  خرزای در پاسخ به این سوال اظهار داشت: همان طور که عرض کردم هم شناخت و ویژگی های زیستی انسان و هم الگوهای رفتاری و محیط اجتماعی در آن چه که انسان درک و عمل می کند موثر است و به نتیجه گیری منجر می شود. شناخت  به خودی خود شامل نگرش و انگیزش انسان است. مدل های ذهنی انسان، در اثر تجاربی که بر ذهن حاکم شده در طول حیات خود بدست آمده است. آموزه های انسان که به طور یقین  تاثیر گذار در نتیجه گیری ادراک فرد است، در کنار محیط اجتماعی و فناوری های، بر ذهن انسان های دیگر نیز تاثیر گذار خواهند بود. خرد تجمیع تجارب و ارزش هایی است که  در طول حیات حاصل می شود، که منتهی به برداشت های جدیدتری می شود. اساسا بحثی در علوم شناختی، با عنوان " بدن مندی " مطرح است که حتی شناخت انسان فارغ از بدن او نیست. تاثیرات محیطی و فناوری که هر لحظه بر ما دارد ، موجب تغییر ما می شوند. واقعیت این است که این رشته  خطرات اجتناب ناپذیری را نیز در بردارد. در بیانی دیگر می توان گفت در آینده تهدیدی برای بشر و انسانیت خواهد بود. دولت ها، در دفاع و صحنه نظامی از این رشته استفاده خواهند کرد تا انسان ها را مغلوب خود سازند. این ابزار می تواند وسیله استفاده و یا سو استفاده نیز باشد. برای مقابله با تهاجم بیگانگان در آینده، باید به افراد آموزش علوم شناختی داد.

در پایان این میزگرد، لوح تقدیر و عضویت افتخاری انجمن از طرف هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران به دکتر کمال خرازی تقدیم شد.

این نشست با تجلیل از  دکتر " سید محمد صحفی " موسس و عضو سابق هیئت مدیره انجمن، توسط ریئس کمیته انتشارات انجمن روابط عمومی ایران ادامه یافت.

جواد قاسمی عضو هیات مدیره انجمن در تجلیل از عضو موسس انجمن گفت: فکر تشکیل انجمن در سال 1365 در جلسه ای با حضور شادروان دکتر نطقی،دکتر معتمد نژاد ودکتر محسنیان راد، اینجانب و نادر قلی ظفری مطرح شد. ولی به دلیل شرایط خاص آن دوره علیرغم تهیه اساسنامه ادامه کار برای تاسیس انجمن متوقف ماند اما در شروع دولت هفتم که مرحوم محمد ملازم به عنوان مدیرکل تبلیغات دولت انتخاب شد،برنامه ای در ده بند تهیه شد که به پیشنهاد اینجانب تشکیل انجمن روابط عمومی ایران به عنوان یکی از فراز های این برنامه منظور شد. در ادامه کار اساسنامه قبلی برای بررسی مجدد به شورای مدیران کل روابط عمومی ارجاع شد که با اصلاحاتی از طرف هیات موسس در اولین مجمع عمومی انجمن در تاریخ 1370/4/24     به تصویب جمع رسید و انجمن کار رسمی خود را آغاز کرد.

یکی از اعضاء موثر وکلیدی این انجمن در بدو تاسیس  دکتر صحفی بود که از هیچگونه همکاری و همراهی کوتاهی نکرد.  ایشان  چند ویژگی ارزنده دارند، یکی از آنها، علاقه مندی به  مقوله هنر و ارتباطات  است. وی  در دوران دفاع مقدس به عنوان یکی ازهمکاران دکتر غرضی   (استاندار وقت خوزستان)

در وزارت فرهنگ و ارشاد آن منطقه فعالیت می کرد . صحفی تحصیلات خود را در رشته کارشناسی هنر ادامه داد و مدرک دکترای مدیریت استراتژیک را از دانشگاه کسب نمود. دکتر صحفی چند دوره مدیر کل روابط عمومی شرکت نفت و رییس مرکز هنر های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. در دوره 8 ساله ریاست جمهوری خاتمی، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد را بر عهده داشت.او  تلاش های ارزشمندی را برای  شکل گیری انجمن انجام داد و دبیر اولین مجمع عمومی انجمن  بود. وی طی این چند سال از فعالیت مستقیم درروابط عمومی فاصله گرفت ولی  در حوزه نشر و و پژوهش فعالیت های ماندگاری از خود بجا گذاشته است . حاصل تلاش های او، تالیف  8 جلد کتاب و گردآوری  و نشر 11 جلد کتاب را عهده دار بوده است . صحفی پژوه های تحقیقاتی بسیاری را مدیریت کرده و بیش از 14 مقاله به مراکز مختلف علمی ارائه داده است. مشاور ریئس پژوهشگاه صنعت نفت، ریئس مرکز نشر پژوهشگاه، نایب رییس دبیر شورای صنعت نفت و ریئس مرکز استاندارد و تحقیقات انرژی، مشاور وزیر و مدیر کل  روابط عمومی در وزارت نفت و رییس مرکز هنرهای تجسمی از جمله فعالیت های شاخص وی محسوب می شود.

نشان  انجمن که آرم منحصر به فردی است  با هماهنگی دکتر صحفی و با دعوت از استاد رسول جلیلی که با خط زیبای نستعلیق طراحی شد یکی دیگر از خدمات ماندگار وی به انجمن روابط عمومی ایران  بوده است.

دکتر صحفی درپایان نشست در سخنان کوتاهی، گفت : به نظر من نهالی که ربع قرن پیش کاشته شد که در حال حاظر شاهد  فعالیت های آن هستیم و برگزاری این نشست ها نشانگر به ثمر رسیدن این نهال است. کار ارزشمندی است که اعضای انجمن نباید به همین نشست های تخصصی اکتفا کنند، بلکه انجمن نیاز به بازنگری در نحوه عملکرد و سیاست های اهداف خود دارد. انجمنی که 25 سال از تشکیل آن می گذرد نیاز به بازنگری و " به روز " شدن دارد. امیدوارم این امکان برای انجمن فراهم شود تا اتاق فکری برای حوزه روابط عمومی کشور باشد و جهت دهی و هدایت جریان نظری روابط عمومی کشور را بدست گیرد.

 

در پایان هیئت مدیره انجمن روابط عمومی با اهداء لوح تقدیر از خدمات ارزشمند دکتر صحفی و همچنین از برگزار کنندگان همایش " بررسی علمی و عملی در روابط عمومی "  قدر دانی کرد.

 برای تماشای ویدیو نشست کلیک کنید

Save