یکصدو نودو پنجمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

جمعه 7 آبان 1395
یکصدو نودو پنجمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران  

یکصدو نودو پنجمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

یکصدو نودو پنجمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران روز سه شنبه 4 آبان ماه 1395 با موضوع " روابط عمومی و موج های خبری ( نقاط قوت، نقاط ضعف ) در سالن اجتماعات پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، برگزارشد.

به گزارش خبرنگار انجمن روابط عمومی ایران، در این نشست رئیس انجمن با اشاره به فعالیت های یک ماه گذشته این نهاد گفت: اگر بخواهیم اساس تاسیس انجمن را از زمان مرحوم دکتر " حمید نطقی " مد نظر قرار دهیم، بیش از نیم قرن از فعالیت انجمن می گذرد، انجمن های تازه تاسیس تلاش های بسیاری باید انجام دهند تا تجربیاتی که انجمن طی این سالها کسب کرده، بدست آورند.

سید غلامرضا کاظمی دینان افزود: لگوی انجمن یکی از لگوهای ارزشمند و برند است. طی درخواست هایی که ازسوی سازمان ها به دست هئیت مدیره رسیده، خواسته شده تا سازمان ها در نشست ها و همایش های خود از لگوی انجمن روابط عمومی ایران استفاده کنند. برند شدن لگوی انجمن نشان از همدلی و همراهی  تک تک اعضای فرهیخته انجمن است، لذا هئیت مدیره سعی بر حفظ جایگاه این برند ارزشمند را دارد.

رئیس انجمن در ادامه گفت: طی مذاکره ای که با مدیریت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری انجام شد، طرحی مبنی بر ایجاد محلی به عنوان فرهنگسرای روابط عمومی با هدف گسترش فعالیت های روابط عمومی ارائه شد. ما به دنبال حساس شدن مردم و جامعه نسبت به اهمیت و جایگاه روابط عمومی هستیم و امیدواریم این امر موجب ارتقای هر چه بیشتر جایگاه روابط عمومی در کشور شود. روابط عمومی دانا و متخصص می تواند، جایگاه یک سازمان را در جامعه ارزشمند جلوه دهد و با کمترین هزینه موفقیت برای سازمان خود به ارمغان آورد.

روابط عمومی و موج های خبری ( نقاط قوت، نقاط ضعف )

سخنران علمی این نشست دکتر " علی گرانمایه پور " محقق، نویسنده، مدرس روزنامه نگاری و روابط عمومی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد، بود.

 دکتر گرانمایه پور با اشاره به تعریفی از موج های خبری، گفت: موج های خبری مجموعه ای از اقدامات و تدابیر خبری در قالب ( گزارش، عکس، فیلم، کاریکاتور، مصاحبه و ...) که از طریق رسانه ها و کانال های ارتباطی شکل می گیرد.

مراحل شکل گیری موج های خبری

این مدرس دانشگاه مراحل شکل گیری موج خبری را برشمرد و گفت: موج خبری با یک حادثه آغاز می شود. اوج گیری موج های خبری با انتشار و اشاعه آن در کانال ها و یا رسانه ها انجام می شود و مخربترین مرحله همین مرحله است. مرحله پایانی مرحله " فروکش " است که با اثر روانی مخرب همچون بی اعتمادی مردم، از هم پاشیدگی سیستم سازمان و یا استعفا یا مرگ افراد رخ می دهد.

اهداف موج های خبری با رویکرد سیاسی، اقتصادی

دکتر گرانمایه پور در ادامه سخنان خود گفت: موج های خبری با اهدافی چون؛ امتیاز گیری از طریق افشاگری و بدبین کردن افکارعمومی به توانایی یا عملکرد سیستم سیاسی یا رهبران سیاسی و القاء ناامیدی و ایجاد شبه عمل می کنند. انحراف ذهن افکارعمومی از برخی حوادث جدی اجتماعی و برهم زدن نظم سیاسی و اجتماعی جامعه ( نظم و آرامش افکارعمومی )از دیگر اهداف موج های خبری است. زمینه سازی و ظرفیت سازی در افکار عمومی در پذیرش موج های خبری بعدی، برآمد یا پذیرش افکارعمومی، از اهداف آتی موج خبری است.

 محتوای موج های خبری

محقق و نویسنده ارتباطات در بحث محتوای موج های خبری اظهار داشت: محتوای موج های خبری می تواند شامل موارد ذیل باشد:

  • اطلاعات سوخته سازمان های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی
  • نقاط ضعف عملکردی سازمان، ستاد، افراد
  • رصد کردن اظهار نظرها، گفتگوها، مصاحبه ها، سخنرانی ها، رفتارها و...
  • مفاسد اقتصادی، سیاسی و معظلات افراد یا سازمان های
  • بحران های اجتماعی، سیاسی اخلاقی و اقتصادی جامعه

چرایی  ظهور موج های خبری در کشور

مدرس روزنامه نگاری در خصوص چرایی ظهور موج های خبری افزود: موج های خبری  در اثرتناقض های سیاسی بین جناح ها، استفاده از طرف های اطلاعاتی در موج سازی، رواج شایعه از طریق رسانه داخلی و خارجی، لجاحت و پافشاری برخی افراد ( مسئولین، نهادها ) بر نگرش و برنامه یا سیاست های خود، عدم درک مناسب برخی افراد ( نهادها، سازمان ها ) در بیان واکنش خود به موضوعات اجتماعی مرتبط با سازمان خود، ضعف روابط عمومی ها و رسانه ها در شناخت درک پدیده های اجتماعی یا بازگویی یک حادثه سیاسی و اجتماعی از طریق رسانه ها، حساسیت های ارزشی، فرهنگی و سیاسی جامعه و افکار عمومی، گسترش رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی ، اشاعه و گسترش شهروند خبرنگاری، کنجکاوی افکارعمومی ایران ( ترس از عقب ماندن از اخبار ) ظهور کنند.

   نقش کارکرد شبکه های اجتماعی در شکل گیری موج های خبری

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد افزود: شبکه های اجتماعی توانایی بازسازی، باز تولید و طرح مجدد بحران های سیاسی، اقتصادی و... را دارند. شبکه های اجتماعی به واسطه توانایی عظیم در شبکه سازی، تکثیر و اشاعه یک حادثه محلی در حد ملی و جهانی را دارند. شبکه های اجتماعی به دلیل امکان به اشتراک گذاشتن و تکثیر انبوه پیام در مردم " باور " ایجاد می کنند. کنترل موج های خبری در شبکه های اجتماعی مشکل است زیرا همه کاربران تبدیل به منبع ارسال و دریافت و انتشار خبر می شوند. شبکه های اجتماعی قابلیت ماندگاری پیام را وجود می آورند. قابلیت شبکه های اجتماعی دراظهار نظر و پست گذاری به حجم داده ها و اطلاعات حادثه هر چند کاذب باشد

 

راه های مقابله یا کنترل بحران های موج های خبری

وی در پایان سخنان خود گفت: برای مقابله یا کنترل بحران های ایجاد شده توسط موج های خبری می توان از شناخت منبع یا اتاق فکر تولید کننده موج، شناخت اهداف موج، شناخت نوع رسانه یا رسانه های اشاعه دهنده موج، استفاده از اصل " سکوت " تا مجهز شدن به اطلاعات، یکپارچگی سیستم رسانه ای سازمان در چگونگی برخورد با موج، جلوگیری از اظهار نظر ( مدیران، مسئولین، سازمان های هدف ) موج خبری زیرا هر گونه پاسخ گویی به موج خبری دامن می زند.  مشخص کردن سخنگو و تریبون خاص برای جلوگیری از پراکنده گویی رسانه های سازمان یا دولت، استفاده از تاکتیک " عذرخواهی " بالاترین مقام، شفاف سازی چگونگی برخورد با موضوع موج خبری، استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای کاستن از آثار تخریبی با به راه انداختن هواداران و دوستداران ( کمپین مقابله )، تجمیع ظرفیت های خبری سازمان با استفاده از برنامه ریزی خبری، استفاده از اعتبار و شان اجتماعی بالاترین مقام سازمان یا افراد ذی نفوذ اجتماعی برای خاتمه دادن به بحران، بهره برد.

در پایان سخنرانی دکتر " گرانمایه پور " لوح عضویت افتخاری انجمن روابط عمومی ایران توسط ریاست محترم انجمن، به وی اهدا شد.

این نشست با اهدای هدایایی از سوی مدیریت انجمن به اعضایی که نام آنها " علی " بود بمناسبت عید غدیر که ماه گذشته وعده داده شده بود، پایان یافت.