یکصدو نود و هفتمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران

چهارشنبه 6 بهمن 1395
یکصدو نود و هفتمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران  

یکصدو نود و هفتمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

یکصد ونودو هفتمین نشست علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران با موضوع " آسیب شناسی تعامل روابط عمومی ها و رسانه ها " و ارائه راهکارها، روز سه شنبه 5 بهمن 1395 در سالن اجتماعات پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ایران، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انجمن روابط عمومی ایران، در ابتدای نشست ریاست محترم انجمن ضمن تسلیت بمناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حادثه تلخ آتش سوزی و ریزش ساختمان تجاری پلاسکو و به شهادت رسیدن تعدادی از آتش نشانان عزیزکشور، گزارش عملکرد ماه گذشته انجمن را به اطلاع حاضرین رساند.

سید غلامرضا کاظمی دینان با ابراز تاسف از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان اساسی جمهوری اسلامی ایران بود. وی به عنوان پاسخگو، سخنگو و پل ارتباطی میان مردم وامام راحل بود که می توان گفت مسئول روابط عمومی حضرت امام ( ره ) بود. از مهمترین ویژگی های آیت الله رفسنجانی فعالیت در عرصه روابط عمومی بود.

وی در ادامه گفت: ما روابط عمومی ها الگو هستیم  و جایگاه حساسی در جامعه داریم. یک سازمان با توجه به روابط عمومی خود، مورد قضاوت قرار می گیرد. یکی از وظایف مهم روابط عمومی ها بحران ستیزی و پیش بینی بحران است. من معتقدم  در حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکو، روابط عمومی ها ضعیف عمل کردند. روابط عمومی ها با اطلاع رسانی سریع و به موقع می توانستد از ازدحام جمعیت در محل حادثه جلوگیری کنند.

رئیس انجمن روابط عمومی ایران در پایان افزود: با توجه به تاخیری که در برگزاری انتخابات اعضای هئیت مدیره انجمن بوجود آمد امیدوارم بزودی این انتخابات با هماهنگی وزارت کشور برگزار شود و افرادی شایسته، لایق، آگاه، فرهیخته و بدور از خودخواهی ها انتخاب شوند تا دلسوزانه به فعالیت بپردازند.

" آسیب شناسی تعامل روابط عمومی ها و رسانه ها " و ارائه راهکارها

سخنران علمی این نشست دکتر " اکبر نصرالهی " دکترای مدیریت رسانه، مدیر کل سابق نظارت و ارزیابی اطلاعات، اخبار و برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد تهران شمال، عضو هئیت مدیره علمی و استاد دانشگاه آزاد اسلامی و مولف کتاب های ارتباطی بود.

" حسن شهرت " مهم ترین سرمایه روابط عمومی ها است

دکتر نصرالهی با اشاره به دلایل وجودی روابط عمومی ها گفت: خوش نامی، اقناع افکار عمومی، تسهیل و تسریع در ارتباط مطلوب همه از دلایل وجودی روابط عمومی ها است. روابط عمومی ها در این سرمایه گذاری نقش بسیار مهمی دارند؛ هم می تواند اعتبار زا باشد و هم اعتبار زدا. خوش نامی روابط عمومی ها از طریق ارتباط با رسانه ها صورت می گیرد. اگر روابط عمومی ها ارتباط خود را با رسانه ها حذف کنند و خود را همچون جزیره ای در نظر بگیرند که از ابزارهای رسانه ای بهره نگیرند، برای رسیدن به اهداف خود با مشکل مواجه خواهند شد. اعتبار زایی و خوش نامی و سایر موارد از طریق ارتباط با رسانه بویژه رسانه های تصویری، حاصل می شود. هر جا بحث ضرورت ارتباط با مردم و افکار عمومی باشد، از استفاده و ارتباط با رسانه گریزی نیست. به نظر می رسد این ارتباط در حال حاضر مطلوب نیست و آسیب هایی دارد.

هنر روابط عمومی در بهرگیری از توان رسانه ها

وی افزود: روابط عمومی ها به عنوان چشم سازمان برای بهتر دیدن، گوش سازمان برای بهتر شنیدن و زبان سازمان برای بهتر گفتن هستند. از طرف دیگر رسانه ها به عنوان بهترین وسیله انتقال پیام به جامعه می توانند توفیقات سازمان را به رسانه معرفی کنند. رابطه قوی و مستحکم با رسانه ها بویژه رادیو و تلویزیون و استفاده حداکثری از ظرفیت های آنها یکی از ضرورت ها و مهارت های اصلی روابط عمومی های موفق است. روابط خوب با رسانه ها، نه تنها در شرایط عادی بلکه حتی در بحران ها نباید آسیب ببیند و فراموش شود، بلکه باید به فرصت ها تبدیل شود. این هنر روابط عمومی است که به اندازه قابلیت و توان رسانه ها از آنها به نفع سازمان خود بهره ببرد. به نظر می رسد هم اکنون از این ظرفیت ها استفاده ناکافی می شود. در حال حاضر که بحث حادثه پلاسکو مطرح است، بحث مدیریت بحران نیز مطرح می شود. در شرایط بحران تعامل میان رسانه ها و روابط عمومی ها بیشتر خواهد شد و چسبندگی مردم به رسانه ها به حداکثر ممکن می رسد. نیاز مردم به رسانه و اطلاعات افزایش می یابد. اگر در این شرایط روابط عمومی نتواند این نیاز را ترمیم، تعمیم و یا درک کند، مردم این نیاز را از مجاری و کانال های دیگر تامین خواهند کرد که بدون شک از درون یک بحران، بحرانی جدیدی بوجود خواهد آمد.

دکتر نصرالهی در ادامه سخنان خود گفت: دو نگرش به وقایع در روابط عمومی ها و رسانه ها مطرح است.

نگرش اول:  در این نگرش هدف روابط عمومی ها حفظ منافع سازمان ذی ربط است و موفق و کارآمد نشان دادن آن، سرپوش گذاشتن بر ضعف ها و سوء مدیریت ها، فسادها و به طور کلی " اخبار منفی " سازمان است، بنابراین روابط عمومی از توسل به شیوه های مختلف برای پنهان کاری اخبار ناگوار و جلوگیری از دستیابی رسانه ها به اطلاعات واقعی و شکل گیری انتقاد علیه سازمان مطبوع ابایی ندارد.

در نگرش دوم دو مورد مطرح است. الف) روابط عمومی ها به " زمان و فضا (مکان ) " رایگان در رسانه ها دست می یابند تا اخبار انتشار پذیرد. انتشار اطلاعات به صورت خبر، مصاحبه، گزارش و ...برای روابط عمومی ها در مقایسه با انتشار اطلاعات به صورت آگهی اثرات بسیار بیشتری بر مخاطبان روابط عمومی ها به صورت رایگان خواهد گذاشت. ب) رسانه های جمعی ویژگی هایی دارند که با استفاده از آنها به وسیله روابط عمومی ها برای اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با افکار عمومی و دریافت بازخوردها در قبال عملکرد سازمان ها یکی از مفیدترین، با صرفه ترین، سریعترین و مستمرترین ارتباط متقابل میان سازمان با مردم شناخته می شود. این ویژگی ها شامل سرعت انتشار، نظم انتشار، گستردگی حوزه انتشار، فراگیری و پوشش مخاطبان متنوع، دستیابی به قضاوت و داوری مخاطبان انبوه می باشد.

این مدرس دانشگاه دربحث مقایسه تولید و انتشار اخبار در روابط عمومی و رسانه ها گفت: روابط عمومی ها معمولا محدودیت فضا ندارند و اخبار خود را در حجم های بالا از طریق رسانه های " اختصاصی " ( بولتن ها و...داخلی ) در اختیار خود منتشر می کنند و در زمان ارسال این اخبار برای رسانه ها معمولا به اشتباه به صورت گزارشی طولانی و مفصل می کنند. در صورتی که هر یک از رسانه ها فضا و زمان محدودی دارند و با توجه به سیاست ها و عوامل درون سازمانی و برون سازمانی اخبار را انتخاب کرده و استفاده می کنند. روابط عمومی ها بیشتر به دنبال انتشار اخبار مثبت از سازمان خود هستند، در صورتی که رسانه ها و خبرنگاران آنها ضمن اینکه به دنبال همه اخبار هستند، در اغلب موارد در پی اخباری هستند که ممکن است خیلی خوشایند روابط عمومی ها نباشد.

آسیب شناسی عملکرد روابط عمومی

دکترنصرالهی در بخش آسیب شناسی عملکرد روابط عمومی ها و راهکارهای مقابله با آن گفت: آسیب شناسی عملکرد روابط عمومی در دو بخش ارتباط با رسانه ها و ضعف تخصصی نمایان می شود. در بخش ضعف تخصصی با مواردی همچون سوژه یابی کلیشه ای و ضعیف، شناخت ناکافی از مرحله اول خبر ( جمع آوری اطلاعات و اخبار )، شناخت ناکافی از مرحله دوم خبر ( جمع اوری بعضی از اطلاعات دست دوم )، شناخت ناکافی از مرحله سوم ( انتشار و تنظیم و بسته بندی خبر ). تسلط نداشتن بر تکنیک، تکنیک های انتشار اخبار یکی از ضعف های اساسی در این مرحله است. راهکارهای مقابله با این آسیب ها عبارتند از: آموزش اصول حرفه ای، شناخت آرایش و ظرفیت های همه رسانه ها، استفاده از همه ظرفیت های رسانه ها، نگاه واقع بینانه و همه جانبه به خود، رسانه و مردم، کسب و ارتقای مقامات مافوق است.

در پایان نشست لوح عضویت افتخاری از سوی انجمن روابط عمومی ایران به دکتر اکبر نصرالهی اهدا شد.prsir

prsir

prsir

prsir

prsir

prsir

prsir