یکصد و نوزدهمین گردهمایی انجمن روابط عمومی

سه شنبه 29 اردیبهشت 1388
یکصد و نوزدهمین گردهمایی انجمن روابط عمومی

اولین نشست روابط عمومی ایران در سال جدید در تاریخ 9. 2. 88 با حضور جمع کثیری از اساتید ، کارشناسان ، دانشجویان و مدیران ارشد روابط عمومی در محل تالار حرکت سازمان حمل و نقل ترافیک تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست جناب آقای کاظمی دینان رئیس انجمن با اشاره به نام گذاری سال جدید به سال اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری گفت : در این زمینه بسیار مهم باید نقش روابط عمومی ها در فرهنگ سازی و ارائه راهکار های سازنده و همچنین اطلاع رسانی دقیق و شفاف بصورتی شد که رسیدن به اهداف را آسانتر و قابل دسترس سازد.

وی با بیان اینکه روابط عمومی ها می توانند به خوبی به سال اصلاح الگوی مصرف جنبه عملی و اجرایی دهند اظهار داشت روابط عمومی ایران در سال جدید با گسترش فعالیت های خود در سطح دانشگاههای کشور در تلاش است که ضمن فعال نمودن کمیته دانشجویی خود در جهت ارتدای سطح علمی دانشجویان رشته روابط عمومی بکوشد و با تشکیل هسته های علمی دانشجویی و کار گروههای ویژه را برای رسیدن به اهداف والاتر فراهم کند.

وی با بیان اینکه در نظر داریم شعبه های نمایندگی های روابط عمومی ایران را در هر  استانی های کشور ایجاد کنیم گفت :

علاقه مندان به راه اندازی شعب استانی ، می توانند به دبیرخانه انجمن مراجعه و با موفقیت اعضاء انجمن و هیات رئیسه ، به راه اندازی شعب استانی اقدام نمایند.

رئیس انجمن روابط عمومی ایران خاطر نشان کرد  این انجمن خانه ماست و همه باید برای پیشبرد اهداف آن تلاش کنیم.

در ادامه این مراسم دکتر اعرابی که بعنوان سخنران ویژه در مراسم حضور داشت گفت : در سالهای اخیر مهمترین بحثی که وجود دارد در این است که ما نمی توانیم روابط عمومی را مستقل از یک سازمان در نظر بگیریم و روابط عمومی ها یک نوع هماهنگی افقی و عمودی با مجموعه سازمان دارد و این هماهنگی را مترادف با جوهر کل مدیریت می داند.

اعرابی با اشاره به اینکه ما نمی توانیم هماهنگی را مترادف با یک وظیفه و نقش خاص بدانیم افزود : روابط عمومی ها باید برای اینکه بتوانند به وظایف خود جامعه عمل بپوشانند نیاز به سازگار اجرایی مستقل دارد.

وی اظهار داشت : ما باید خواسته های سازمان را در نظر بگیریم و بر اساس داشته های یک سازمان به سوی خواسته های آن حرکت کنیم.

 

 

  برخی از سوابق علمی و تحقیقاتی آقای دکتر سید محمد اعرابی فارغ التحصیل از دانشگاه LSU از آمریکا ، استاد تمام پایه 20 ( پروفسور ) ، استاد دانشکده مدیریت علامه طباطبایی ، ایشان سابقه تدریس 30 سال تمام

 تالیفاتی بیش از 120 جلد کتاب در حوزه مدیریت و روش تحقیق Metodology ،بیش از 50 مورد تحقیق در عرصه ملی از جمله برنامه استراتژیک وزارت نیرو ، سازمان امور مالیاتی ، جهاد کشاورزی و بیش از 70 مقاله علمی – پژوهشی که در فصلنامه های مختلف دانشگاهی چاپ شده است :

-         کتاب مدیریت ارتباطات

-         روابط عمومی که در 2 جلد چاپ شده است

-         کتاب استراتژی روابط عمومی آماده توزیع و هفته آینده همزمان با نمایشگاه کتاب به بازار خواهد آمد.

-         مدیریت در پهنه فرهنگها تغییر استراتژیک


آقای دکتر اعرابی

پیرامون استراتژی های روابط عمومی سخنرانی کرده و راهکارهای مختلفی را در این زمینه ارائه نمودند.

سرفصل موضوعات ارائه شده:

استراتژیهای روابط عمومی :

 سنتی ، ترویجی ، تلفیقی ، تکنیکی

استراتژی های سازمانی :

 تدافعی ، محافظه کارانه ، تهاجمی ، رقابتی

فرهنگ سازمانی:

 سنتی - بوروکراتیک

     تلفیقی - انعطاف پذیری بالا

     ترویجی - مشارکتی

     تکنیکی - ماموریتی

ساختار سازمانی :

سنتی - بسیار مکانیکی

تلفیقی-بسیار ارگانیک

ترویجی-ارگانیک

تکنیکی-مکانیکی

تکنولوژی سازمانی:

سنتی- سخت افزار

تلفیقی - انسان افزار

ترویجی-نرم افزار

تکنیکی- سازمان افزار

استراتژی منابع انسانی:

سنتی- پدرانه

تلفیقی- پیمانکارانه

ترویجی- متعهدانه

تکنیکی- ثانویه

گونه های عموم:

سنتی -  عموم بی تفاوت

تلفیقی -  عموم فعال

ترویجی -  عموم آگاه

تکنیکی -  عموم نهفته

 

 

در پایان مراسم آقایان رفیعی ، صدیق پور و بزرگمهر اعضا هیئت مدیره انجمن با اعطای لوح یادبود از مقام علمی ایشان تجلیل به عمل آوردند.