چهارمین نشست

چهارشنبه 2 مرداد 1387
چهارمین نشست

یکصدو سیزدهمین نشست علمی آموزشی انجمن روابط عمومی ایران با حضورجمع کثیری از فرهیختگان و علاقمندان به حوزه روابط عمومی روزچهارشنبه  2/5/87 از ساعت 17در تالارحرکت برگزارگردید.

درابتداء این نشست ،آقای سید غلامرضا کاظمی دینان ،رئیس هیت مدیره انجمن ،گزارشی از فعالیت انجمن و رویدادهای این حوزه در ماه گذشته برای حضار ارایه کرد.ایشان دربخشی از سخنان خود بااشاره به مراسم  تجلیل از استاد فرهیخته، آقای دکتر میرسعید قاضی ،به پاس چندین دهه فعالیت علمی و عملی   در اعتلای نام روابط عمومی درکشور،گفت:با تایید هیات مدیره ،انجمن روابط عمومی ایران درسمینار بازاریابی ،روابط عمومی و تبلیغات  حضور فعال خواهد داشت . انجمن بنابه ماهیت فعالیت خود، بخش روابط عمومی  این سمینار رابرعهده گرفته و براساس توافق اولیه شرکت اعضاء فعال انجمن در این سمینار با 50% تخفیف  وهمچنین  اعضای انجمن می توانند در بخشهای مختلف این سمینار با هماهنگی انجمن شرکت نمایند.این سمینار در آبان ماه سالجاری در تهران برگزار می گردد.

 وی در ادامه ضمن  اعلام تقدیروتشکرهیات مدیره انجمن از حضوردکتر عباس زاده ودکتر امینی ، اساتید روابط عمومی  دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست ،اظهار داشت :به منظور همراهی بیشتر اعضای  با هیات مدیره انجمن ،تورهای علمی   پیش بینی شده است که اعضا برای حضور دراین تورها باید فرم مربوطه  را تکمیل و در اختیار دبیر خانه انجمن  به آدرس تهران- میدان گلها-خیابان فتحی شقاقی-روبروی خیابان جهان مهر - پلاک 85- طبقه دوم  و(شماره تماس91-88005490  ) قراردهند.

اما سخنران اصلی  چهارمین نشست انجمن در سالجاری، دکتر هادی سعیدی کیاسری ،مدیر رادیو فرهنگ بود. انتخاب ایشان برای سخنرانی در نشست علمی - تخصصی انجمن روابط عمومی ایران، بخاطر توجه رادیو فرهنگ به روابط عمومی به عنوان اولین رسانه که بطورخاص روابط عمومی را به عنوان یک موضوع  مستقل در برنامه های خود قرارداده و در روزهای دوشنبه  تحت عنوان هنرهشتم در ساعت 9 صبح به موضوعات آن می پردازد.

همانطوریکه انتظار می رفت ایشان سخنان خودرا با ابیاتی  ازفردوسی، منجی زبان فارسی  آغاز کرد . زبان به مفهوم مجموعه هستی و وطن معنوی انسانها .و این می توان تاویلی  از توجه عمیق ونگرانی ها ذهنی دلسوزان فرهنگی به ساحت فرهنگی ایران باشد.

دکتر سعیدی کیاسری با بیان جایگاه واهمیت کارکردها و ابزارهای روابط عمومی  در تاثیرگذاری فعالیت های فرهنگی در سطوح مختلف جامعه ،اعتقاد دارد  سازمانها و نهادهای مدنی در مجتمع انسانی در هر  برهه از زمان برای حضور موثر در ابعاد تمدنی جامعه  ، باید به یک سری سوال ها مقدر پاسخ دهند.اهمیت این پاسخ ها درحقیقت جایگاه سازمان وفرد رادر اضلاع تمدنی نشان می دهد.

برای داشتن پاسخ صحیح و به هنگام باید سوال ها را خوب درک نمود.برای درک سوال ها ابزارهایی به تجربه در اختیار انسانها قرارداده شده است .مدیررادیو فرهنگ درادامه اظهارت داشت :روابط عمومی محمل مخاطب است.روابط عمومی با ابزارفرهنگی و مردم شناسی که دراختیار دارد نه تنها سازمانها را درپاسخ دهی به نیازهای جامعه کمک نماید بلکه به مردم در ارایه سوال های مقدرتجهییز نماید.سازمانها باید یک چالش تمام عیار با مخاطب داشته باشندو روابط عمومی ها باید این حس را در سازمانها ایجاد نمایند.

آیا درایران امروزروابط عمومی توانایی علمی و عملی چنین رمزگشایی رادارد؟ سایه سنگین فقر نظریه پردازی  از نوع بومی در حوزه علوم انسانی آنچنان بر  فعالیت فرهنگی  قرار دارد که برون شد از این معضل  همت همگانی را می طلبد.دکتر سعیدی کیاسری معتقداست  ضعف نظریه پردازی و در کنار آن نهضت ترجمه؟!نتوانسته نسخه شفا بخش برای این معضل  تهیه نماید.

سعیدی کیاسری ،به دو مرکز برای ارایه راه حل در برون شد ازاین معضل توجه دارد.یک دانشگاه است و دومی انجمن های از جنس انجمن روابط عمومی ایران است .وی متعقداست انجمن روابط عمومی ایران چون برخی از محدویتهای دیگر مراکز را  ندارد واز سوی دیگر قرارگرفتن تجربه درکنارنیروی جوانی در این انجمن ،می تواند نسخهای عملی موفق در حوزه روابط عمومی را  دوران اخیر به مانند آنچه در حوزه حقوق تحت عنوان رویه ای قضایی انجام می شود جمع آوری نموده و بعنوان نسخه و ماخذ علمی و اجرایی دراختیار روابط عمومی ها قراردهد.

در ادامه این نشست جلسه نقد و بررسی  دیدگاهها  پیرامون موضوعات مطرح شده با حضور آقایان مطهری نژاد،نایب رئیس انجمن ،دکتر عباس زاده ودکتر امینی ،اساتید روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی و محمدعلی ،مدیر روابط عمومی وزارت کار وامور اجتماعی  برگزار گردید.

در ادامه این نشست آقای مهندس عارف خجسته  باغدار ، مدیرروابط عمومی  و بین الملل مجتمع نیروگاههای فراگامان، ضمن اعلام آغاز به کار دفتر نمایندگی انجمن روابط عمومی ایران در مشهد مقدس و دعوت از اعضای انجمن در استان خراسان برای  همکاری با دفتر انجمن ،درخصوص فعالیت مجتمع نیروگاههای فراگامان در اجرا و بهره برداری از انرژی های نو مطالبی بیان داشت.(   شماره تماس 9-05118433488