مراسم نکوداشت ۷۶ سالگی پروفسور علی‌اکبر فرهنگی در کتابخانه ملی ایران

یکشنبه 16 اردیبهشت 1397
مراسم نکوداشت ۷۶ سالگی پروفسور علی‌اکبر فرهنگی در کتابخانه ملی ایران

در این مراسم که عصر شنبه، ۹ تیرماه مصادف با سالروز تولد استاد علی‌اکبر فرهنگی برگزار شد، تعدادی از شاگردان این اندیشمند از نسل‌های مختلف به بیان خاطرات خود از استاد پرداختند و از مقام والای این استاد ارتباطات تجلیل کردند.

مراسم با بریدن کیک تولد و اهدای هدایا از سوی همکاران، شاگردان و دوستان این استاد پیشکسوت و محبوب در فضایی شاد و صمیمی ادامه یافت و در پایان پروفسور فرهنگی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان مراسم به ذکر خاطراتی از زندگی و تدریس خود و راهی که او را وارد مسیر ارتباطات و مدیریت رسانه کرد، پرداخت.

علی‌اکبر فرهنگی ۹ تیر ماه سال ۱۳۲۱ به دنیا آمد و تا به امروز عمر پربار خود را در عرصه‌های علوم ارتباطات ، مدیریت،‌ فرهنگ و شعر وقف کرده است. دانشجویان حوزه ارتباطات او را با آثاری چون «ارتباطات انسانی» و «ارتباطات غیرکلامی» که برای اولین‌بار در زبان فارسی پدید آورد و سال‌هاست متن درسی دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه علامه طباطبائی است، می‌شناسند.

پدر علم مدیریت رسانه ایران تاکنون نزدیک به ۶۰ کتاب در حوزهای مدیریت، ارتباطات، فرهنگ و … به نگارش درآورده است که در میان آنها می‌توان به «تکنولوژی و تکامل فرهنگی»، «ارتباطات انسانی»، «مدیریت بازار»، «ارتباطات غیر کلامی»، «تنش در محیط کار »، «تعدیل اقتصادی و نیازهای مدیریتی وزارت معادن و فلزات»، «مدیریت تغییر وزارت معادن و فلزات»، «مبانی ارتباطات سازمان سنجش آموزش کشور»، «روزنامه‌نگاری سازمان سنجش آموزش کشور»، «فرهنگ علوم اجتماعی با جمعی از نویسندگان»، «نظریه‌های ارتباطات سازمانی» … اشاره کرد.

علی‌اکبر فرهنگی دستی هم در حوزه شعر و ادبیات دارد و کتاب‌های «ترجمه منتخبی از اشعار اوکتاویو پاز» و مجموعه شعر «رستم در مغاک» را منتشر کرده است.