106 روزنامه نگار درسال جاری میلادی کشته شده اند

تاریخ انتشارخبر :شنبه 12 آبان 1397
106 روزنامه نگار درسال جاری میلادی کشته شده اند

گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم از این سازمان مردم نهاد حاکی است، شمار روزنامه نگاران کشته شده در حین ماموریت در 10 ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت تن افزایش یافته است.
براساس این گزارش، افغانستان، مکزیک و یمن به ترتیب با کشته شدن 17، 15 و 8 خبرنگار، در فهرست خطرناک ترین کشورها برای اصحاب رسانه قرار گرفته اند.
این نهاد که به سازمان ملل متحد نیز مشاوره می دهد، از جامعه جهانی خواست، تحقیقات مستقلی در خصوص قتل روزنامه نگاران و اقداماتی برای مجازات قضایی عاملان این جرایم انجام دهد.
"بلاز لامبان" دبیرکل این کمپین اعلام کرد، مبارزه برای جلوگیری از فرار عاملان جنایت از مجازات در این خصوص از محورهای اصلی دفاع از حقوق بشر است و مکانیزم های محلی در کشورها در این باره کافی نیست و نیازمند یک سازوکار تحقیقات بین المللی است.
نهاد "پرس امبلم کمپین" که در سال 2004 در شهر ژنو سوئیس تاسیس شد، در گزارش خود درباره قتل روزنامه نگاران به منابع رسانه ها، اطلاعات سازمان ملل متحد و سازمان های مردم نهاد تکیه دارد.
دبیرکل این سازمان مردم نهاد در واکنش به کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در دوم اکتبر (10 مهرماه) در کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه گفت که این جنایت حکایت از افزایش نگران کننده فعالیت جنایت کارانه علیه روزنامه نگاران در سطح جهان دارد.
خاشقچی 59 ساله که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز خارج نشد.
دولت عربستان سعودی مدعی است که وی در جریان یک مشاجره در داخل کنسولگری کشته شده است؛ ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویا رد می کند.