‍ بیانیه خانه روابط عمومی ایران به مناسبت روز ملی روابط عمومی منتشرشد

تاریخ انتشارخبر :یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
‍ بیانیه خانه روابط عمومی ایران به مناسبت روز ملی روابط عمومی منتشرشد

خانه روابط عمومی ایران به مناسبت 27 اردیبهشت‌ماه روز ملی روابط عمومی دربیانیه ای  روابط‌عمومی راحرفه‌ای انسان‌مدار و روبه‌رشد دانست که می‌تواند در خدمت‌ تقویت و اجرای اندیشه‌های فرهنگی و ارتباطی همچون اخلاق، تفاهم، همدلی، توسعه گفت‌و‌شنود، تقویت پاسخگویی، ارتقای رضایتمندی و افزایش مشروعیت بین سازمانها ومردم باشد.

به گزارش کمیته ارتباطات خانه در بخشی از این بیانیه آمده است: روابط عمومی یک ظرفیت بزرگ است که می‌تواند آگاهی عمومی را افزایش دهد و خواسته‌ها، تمایلات و انتظارات مخاطبان را به‌شکل سازمان‌یافته‌ای در اختیار تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در سطوح مختلف مدیریت جامعه قرار دهد.

   دراین بیانیه با اشاره به روز ملی روابط عمومی به عنوان روزبزرگداشت مردم‌داری و احترام به افکار‌عمومی آمده است:ما در شرایطی روز روابط‌عمومی را در سال 1398 تجربه می‌کنیم که در دهه‌های گذشته دستاوردهای مهمی داشته‌ایم: ایجاد نهادهای مدنی ملی و استانی، راه‌اندازی دوره‌های آموزش روابط‌عمومی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد، تبیین برخی از ظرفیت‌های این حرفه، وجود نشریات و موسسات تخصصی، برگزاری‌ همایش‌های ملی و بین‌المللی، و انتشار صدها عنوان کتاب، بخشی از عمده‌ترین دستاوردهای "هنر هشتم" تا این زمان به حساب می‌آیند. اما با کاستی‌های بسیاری نیز مواجهیم و هنوز راه‌های نرفته فراوانی داریم؛ ضعف آموزش دانشگاهی، عدم راه‌اندازی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در سطح دکتری روابط‌عمومی، فقدان منشور اخلاقی روابط‌عمومی خاص ایران، نبود حمایت کافی از نهادهای مدنی، ضعف بدنه کارشناسی و مدیریتی، دیدگاه غیرتخصصی مدیران ارشد نسبت به اهمیت و کاربردهای روابط‌عمومی، عدم طراحی الگوی بومی روابط‌عمومی و ... نمونه‌هایی از این کاستی‌ها و ضعف‌ها هستند.

  دربخش پایانی این بیانیه آمده است: آنچه به خانواده بزرگ روابط عمومی انگیزه می‌بخشد، "امید به آینده‌ای روشن و رشدآفرین" است؛ آینده‌ای که می‌توان با تدبیر و کوشش، نقاط قوت را تقویت و کاستی‌ها را جبران کرد. گرچه رمز غلبه بر ضعف‌ها در نزد خود ماست، لیکن روابط‌عمومی در کشور ما، بدون مساعدت و همراهی دولت، امکان رشد و ارتقای جایگاه و منزلت خود را نخواهد یافت. ازاین ضروری است دولت حمایت لازم رادرعمل از روابط عمومی ها داشته باشد.