•  
  • صفحه اصلی
  •   
  • اخبار انجمن
  •   
  • آموزش سوادرسانه ای به شهروندان؛برنامه آموزشی فراگیر شهرداری تهران در سال جدید

آموزش سوادرسانه ای به شهروندان؛برنامه آموزشی فراگیر شهرداری تهران در سال جدید

تاریخ انتشارخبر :دوشنبه 13 خرداد 1398
آموزش سوادرسانه ای به شهروندان؛برنامه آموزشی فراگیر شهرداری تهران در سال جدید

✅ دوماهی است که به ابتکار معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران کارگاه های آموزش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی برای شهروندان تهران در سراهای محله برگزار می شود.تاکنون بیش از 20 کارگاه در 20 محله  برگزار شده است.

✅ «کارگاه سواد رسانه ای» بخشی از بسته آموزش شهروندی است. بسته آموزش شهروندی شامل سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی، مهارتهای خودمراقبتی، مهارتهای زندگی،تاریخ اجتماعی تهران، مدیریت بحران و نظایر آن است.

✅ در کارگاه سواد رسانه ای برای مردم از ظرفیت های مثبت رسانه ها برای بهبود دانش و مهارتهای مختلف،خلق ارزش در زندگی و توسعه آرامش و کیفیت زندگی صحبت می کنیم. در واقع رسانه ها را ظرفیت معرفی می کنیم نه چالش. گرچه راه های جلوگیری از آسیب ها و تاثیرات منفی رسانه ای ناشی را نیز یادآوری می کنیم.

✅در طول سال، در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و در کارگاه های آموزشی مختلفی در حوزه روابط عمومی و روزنامه نگاری برای سازمان ها و موسسات حضور پیدا می کنم اما این کارگاه ها از «جنس دیگری» است، مخاطبش با رغبت و میل و علاقه و انگیزه در کارگاه آموزشی شرکت می کند، چیزی که در دانشجویان و شرکت کنندگان در کارگاه های آموزشی سازمان ها کمتر به چشم می خورد. اینجا شهروندان با سوال آمده اند، مملو از سوالات تلنبارشده ای هستند که می خواهند پاسخ بگیرند؛ اینکه چگونه رژیم رسانه ای بگیرند؟ چگونه محتوا و پیام درست را نادرست و جعلی تشخیص دهند؟ چگونه از رسانه ها برای افزایش کیفیت زندگی، مهارت ها، دانش و کسب و کار خود بهره بگیرند؟ چگونه از «رسانه ای شدن اوقات فراغت» خود جلوگیری کند؟ و سوالات بسیاری دیگری که همه آنها دغدغه مند و مساله محور هستند.

✅طی دوماه گذشته احساس کردم که یکی از راه های موثر تاثیرگذاری اجتماعی- فرهنگی و ایجاد تغییرات و تحولات اجتماعی مفید، در پیش گرفتن راهبرد و برنامه آموزشی برای لایه های مختلف شهروندان است.نتایج پژوهش ها و کتاب ها و مقالات را مردم نمی بینند اما به ترویج یافته های علمی در قالب آموزشی علاقه مند هستند. نهاد شهرداری،  نهاد آموزش و پرورش و نهاد مساجد، به دلیل داشتن پیوندهای گسترده با شبکه اجتماعی شهروندی در جامعه ایرانی، می توانند نقش بسزایی در تقویت دانش و آگاهی و مهارتهای مختلف شهروندان ایفا کنند. این آموزش می تواند تنها منحصر به آموزش حضوری نباشد و از طریق آموزش از طریق همه رسانه ها به ویژه رسانه های اجتماعی و مطبوعات و رادیو و تلویزیون(که هنوز یک رسانه شفاهی پرنفوذ در ایران است) به صورت هدفمند در قالب های متني و ويژوال نظیر اینفوگرافیک، موشن گرافیک، پادکست، وادکست، اینفوتینمنت و گیمفیکیشن و... صورت گیرد. اما در همه این قالب های محتوایی آموزشی مهم رویکرد و  نگرش به رسانه است، نگرش به رسانه و ابزارهای ارتباطی باید ظرفیت محور باشد نه آسیب محور و طردگرایانه. در واقع نگاه ظرفیت محور و  مزیت گرا از  رسانه برای افزایش توانمندی های جامعه  انسانی و تقویت سرمایه اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مردم و ایجاد ارزش افزوده علمی و مادی و معنوی  و تقویت مهارتهای مختلف کمک می گیرد

✅ آموزش سواد رسانه ای باید علاوه بر اینکه  دانش و مهارت تجزیه و تحلیل و نقد و ارزیابی پیام های آشکار و پنهان رسانه ها و خلق و توزیع پیام درست و سالم را به شهروندان آموزش دهد، بلکه باید شهروندان را توانمند سازد تا مسئولانه و فعالانه از رسانه ها برای کنشگری و مشارکت در فرآیندها و موضوعات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی بهره بگیرند.