مروری بر عملکرد کمیته عضویت و ارزشیابی انجمن در سال 1399

تاریخ انتشارخبر :شنبه 9 اسفند 1399
مروری بر عملکرد کمیته عضویت و ارزشیابی انجمن در سال 1399


مروری بر عملکرد کمیته عضویت و ارزشیابی انجمن در سال 1399

سال 1399 را می توان نقطه عطفی در اولین و قدیمی ترین تشکل صنفی روابط عمومی کشور دانست. یکی از فرازهای مهم مجموعه اقدامات گسترده این نهاد تخصصی در سال 99، تشکیل کمیته عضویت و ارزشیابی و تدوین و ابلاغ آیین نامه مربوط به آن بوده است. 

در طی سال های متمادی، همواره فعلان حرفه ای روابط عمومی نیاز به یک نظام پالایش و تعیین سطح صلاحیت حرفه ای را احساس کرده و آن را از تشکل صنفی خود مطالبه می کردند. از سوی دیگر، رویکرد تخصصی شدن روابط عمومی هم ایجاب می نمود که منبع مورد تأیید صنف که منتخب اعضاء باشد، در این خصوص اقدامات لازم را مبذول نماید. از این رو در شهریور 1399، با تصویب هیأت مدیره انجمن، کمیته ای مرکب از 5 نفر از متخصصان مجرب و دانش محور روابط عمومی، تشکیل گردید. در نخستین جلسات این کمیته مقرر گردید، به منظور تحقق آرمان‏های به حق جامعه روابط عمومی و شناسایی آن دسته از فعالانی که دارای تخصص و تجربه مکفی برای پذیرش مسئولیت روابط عمومی هستند، نظام نامه ای جامع تدوین گردد. در نهایت و پس از تنظیم و تدوین، آیین نامه سنجش، ارزشیابی و اعطای کارت و گواهی عضویت افراد حقیقی در دوازدهمین جلسه هیأت مدیره به تاریخ 99.08.12 تصویب و ابلاغ گردید.

از زمان ابلاغ آیین نامه تا پایان سال 1399، در مجموع 7 جلسه کمیته تشکیل و مدارک تعدادی از اعضاء انجمن مورد بررسی قرار گرفت که در این میان نتایج زیر حاصل گردید:

1- براساس بررسی های انجام شده، 3 نفر از فعالان و پیشکسوتان روابط عمومی ایران، حائز شرایط دریافت «نشان الماس روابط عمومی ایران» شناخته شدند. تندیس و لوح نشان مذکور طی مراسمی به ایشان تقدیم گردید.

2- در طی این مدت نیز از میان پرونده های تکمیل شده، صلاحیت حرفه ای 35 نفر از اعضاء مورد بررسی قرار گرفت. که در این میان 34درصد از پرونده ها، موفق به اخذ پایه ارشد شدند، 23درصد با پایه یک ارزیابی گردیدند، 20درصد موفق به کسب پایه دو شدند و صلاحیت حرفه ای 23 درصد دیگر هم با پایه سه مورد تأیید کمیته قرار گرفتند.

3- از مجموع گواهی های صلاحیت حرفه ای صادر شده، 60 درصد در زمینه بخش دولتی بوده، 26درصد در بخش خصوصی به ویژه صنعت و 14 درصد هم دارای زمینه بخش عمومی بوده اند.