توسعه دیپلماسی فرهنگی از مهمترین اولویت‌های دولت است

تاریخ انتشارخبر :چهارشنبه 8 شهریور 1396
توسعه دیپلماسی فرهنگی از مهمترین اولویت‌های دولت است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیات رسانه ای کشور صربستان با اشاره به افزایش حضور رسانه‌های خارجی در ایران در دوره اخیر، بهترین پاسخ به بداخلاقی رسانه‌های غربی را تقویت دیپلماسی فرهنگی – رسانه ای عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، حسین انتظامی در دیدار با هیات رسانه اعزامی از کشور صربستان «توسعه دیپلماسی فرهنگی» را از جمله سیاست های اصلی دولت دکتر روحانی عنوان کرد و گفت: افزایش رفت و آمد خبرنگاران رسانه‌های خارجی به ایران و همچنین افزایش دفاتر نمایندگی رسانه های خارجی در سالهای اخیر، موید نگاه ویژه دولت به دیپلماسی رسانه ای است که شاخه ای از دیپلماسی فرهنگی محسوب می شود.

وی در این دیدار که با حضور سفیر جدید کشور صربستان در تهران برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که روابط فرهنگی ایران و صربستان در دولت دوازدهم بیش از پیش توسعه یابد.

انتظامی دیپلماسی  فرهنگی را بسیار کارآمدتر از دیپلماسی سنتی توصیف کرد و توضیح داد: تمام بخش‌های دیپلماسی فرهنگی موثرتر از دیپلماسی سنتی است؛ در دیپلماسی فرهنگی تاکید بر اشتراکات و تقویت روابط میان ملت‌هاست و چهره های علمی، فرهنگی و هنری مانند نویسندگان، هنرمندان، دانشمندان و روزنامه نگاران، نقش سفیران ملت ها  را ایفا می‌کنند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین زمینه افزود: حضور خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران باعث می شود، مردم کشورهای مختلف از نگاه رسانه های خودشان، واقعیات ایران را ببینند و «ایران هراسی» که عمدتا از سوی برخی کشورهای خاص با اهداف خاص انجام می شود، از ذهنشان پاک شود.

وی در همین زمینه و در پاسخ به یکی از خبرنگاران حاضر مبنی بر اینکه «پاسخ ایران به دروغ پراکنی برخی رسانه های غربی علیه ایران چیست»، گفت: علاوه بر فعالیت‌های بین المللی رسانه های ایرانی، افزایش رفت و آمدهای رسانه ای به ایران، بهترین پاسخ به این بداخلاقی های هدایت شده است. وی افزود: برخی رسانه های غربی با اهداف خاص و بر اساس خط مشی های تعریف شده برایشان، دنبال ایران هراسی هستند و تصویر غلطی از ایران ارائه می دهند اما حضور چهره های فرهنگی – رسانه ای کشورهای مختلف در ایران و انعکاس روایت آنها از جامعه ایرانی، بهترین پاسخ به رفتار این رسانه های مغرض است.

انتظامی در بخش دیگری از این دیدار به تشریح فعالیت مطبوعات در ایران و قوانین نظارتی پرداخت و با اشاره به اینکه ٩٠درصد رسانه‌های مکتوب و الکترونیک در ایران به بخش خصوصی وابسته است، گفت: ٣٥درصد رسانه‌های مکتوب در ایران، محلی و استانی هستند و این به خاطر نوع نگاه ما در خصوص توسعه رسانه ها در تمام بخش ها و مناطق است که از آن جمله به رسمیت شناختن رسانه های بومی و محلی با در نظر گرفتن قومیت های مختلف است.

وی همچنین بر انعقاد تفاهم‌نامه‌های کاری و آموزشی و ایجاد خواهرخواندگی میان رسانه های ایران و صربستان تاکید و ابراز امیدواری کرد که ضمن تاسیس دفتر نمایندگی در تهران، شاهد تردد بیشتر خبرنگاران و روزنامه نگاران صربستانی به ایران و افزایش همکاری های دوطرفه باشیم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص حمله تروریستی در تهران و پوشش رسانه ای آن گفت: ایران جزء امن ترین کشورهای منطقه و جهان است و با توجه به وضعیت همسایگان ایران، این امنیت بی نظیر است. هدف داعش و گروه های تروریستی، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و ایجاد پروپاگاندای خبری است؛ بر همین اساس رسانه‌ها باید مراقب باشند، ضمن اطلاع رسانی، با بزرگنمایی فعالیت گروه های تروریستی و البته داعش، در دام خواسته آنها گرفتار نشوند.