کتاب «سوءتفاهم اینترنتی» منتشر شد

تاریخ انتشارخبر :سه شنبه 2 آبان 1396
کتاب «سوءتفاهم اینترنتی» منتشر شدکتاب «سوءتفاهم اینترنتی» منتشر شد

 

کتاب جدید انتشارات سیمای شرق با عنوان «سوءتفاهم اینترنتی» با ترجمه سعید فرامرزیانی و پروانه فرامرزیانی منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی انتشارات سیمای شرق، این کتاب که ترجمه‌ کتاب  «Misunderstanding the internet» نوشته‌ جیمز کارن، ناتالی فنتون و دس فریدمن است، مشتمل بر هفت فصل است و به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا قدرت اینترنت در ساختن جهانی جدید، پایدار خواهد ماند؟

در بخشی از این کتاب آمده است: «در دهه 1990، کارشناسان برجسته، سیاست‌مداران، مقامات رسمی دولتی، رهبران کسب‌وکارها و روزنامه‌نگاران پیش‌بینی می‌کردند که اینترنت جهان را دگرگون خواهد ساخت. پیش‌بینی این بود که اینترنت نیرویی توقف‌ناپذیر خواهد بود، درست مثل اختراع دستگاه چاپ و فشنگ و شرایط عادی جامعه را به سمت تغییری دائمی و غیر قابل بازگشت خواهد برد.

حال با نگاهی به تغییرات ایجادشده توسط این فناوری، از خیزش های مردمی در خاورمیانه گرفته تا روش‌های جدید در خرید و تعامل، متوجه می‌شویم که جامعه با این ابزار جدید ارتباطی در حال تغییر و تحول است. فقط فن‌هراسان در زمان گذشته مانده و به آنچه برای همه روشن است، نابینا شده‌اند؛ چرا که این بار جهان از طریق اینترنت در حال ساخته شدن است. اما به راستی قدرت اینترنت پایدار خواهد ماند؟»

فصل نخست این کتاب متمرکز بر توضیحی گسترده از اینترنت و عرصه‌های تحت تأثیر آن است. در فصل دوم به اینترنت و ویژگی قهرمانانه آن و همچنین دوران پیدایش، توسعه اینترنت و آینده آن پرداخته شده است

بررسی ماهیت پیشرفت‌های تکنولوژی‌های ارتباطات ‌و ارزیابی شواهدی در این زمینه، از موضوعات مورد بررسی در فصول این کتاب است. ادعا می‌شود اینترنت، اقتصاد رسانه‌ای را به جای بازارهای توده‌ای، استانداردسازی، کمیابی ‌و خواسته‌های شرکت‌های صنعتی مسلط قرن بیستم، بر اساس بازارهای کوچک، شکل خواهد داد.

در فصول میانی نیز بر پويایی‌ فرآيند قانونگذاری در حوزه اینترنت مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش روایت‌های مربوط به آزادی اینترنت و ایده‌هایی که موجب شکل‌گیری قوانین کنونی اینترنت شده‌اند نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 فصل پنجم شبکه‌های اجتماعی را به عنوان شکل جدیدی از روایت‌های اجتماعی معرفی می‌کند و از منظر رشد روزافزون و کارکردهای سیاسی اجتماعی به آن‌ها می‌پردازد.

در فصل ششم شرایط مربوط به ظهور سیاست‌های رادیکال مخالف و اینترنت در دو بعد محلی و بین‌المللی تحت موضوعات مرتبط با کثرت، تعامل و اقتدار که در اصل جمع‌بندی بسیاری از مسائل مربوط به پتانسیل رادیکال اینترنت است، بررسی می‌شود.

در فصل هفتم هم جمع‌بندی‌هایی در خصوص روند فعلی اینترنت و استفاده از آن و قدرت آن در آینده صورت می‌گیرد.

کتاب «سوءتفاهم اینترنتی» در 112 صفحه با قیمت 9000 تومان منتشر شده است.