•  
  • صفحه اصلی
  •   
  • اخبار انجمن
  •   
  • کتاب چکیده طرح های پژوهشی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد

کتاب چکیده طرح های پژوهشی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد

تاریخ انتشارخبر :چهارشنبه 9 اسفند 1396
کتاب چکیده طرح های پژوهشی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد

این اثر ارزشمند بخش قابل توجهی از چکیده ی تحقیقات ملی و استانی انجام شده از زمان تاسیس موسسه ( 1337 ) تا 1384 را در برگرفته وبه اهتمام دکتر سید ضیا هاشمی(رئیس وقت) و همکاری تنی چند از کارشناسان شاغل در بخش های مختلف موسسه تهیه و تدوین شده است.
ضرورت تدوین اثری که بتواند چکیده ای از تحقیقات انجام شده از بدو تاسیس این نهاد پیشرو در مطالعات اجتماعی را به منظور بهره گیری پژوهشگران و دانشجویان علوم اجتماعی بازتاب دهد در سال 1384دیده شد تا مدخلی باشد برای دسترسی سهل تر جامعه ی دانشگاهی و متخصص به این گنجینه ی بی نظیری که حتی گذشت سالیان دراز هم نتوانسته چندان از ارزش مطالعات میدانی و بعضاً نمونه ی انجام شده و داده ها و یافته های آنها بکاهد.
از آنجا که مقرر شده بود چکیده ی مطالعات و تحقیقات انجام گرفته در قالب مجموعه ای مستقل ارائه شود مطالعه ی تمامی آثار موجود و تهیه ی چکیده های گویا و منسجم از آنها در دستور کار کارشناسان موسسه قرار گرفت. در وهله ی نخست چارچوبی برای نگارش چکیده‌ها و ملحوظ کردن عناصر اصلی تعریف و تعدادی از همکاران مُجرب برای مرور گزارشات در دسترس و نگارش چکیده دعوت به کار شدند. نظر به اهمیت اثر و وجود سلیقه ها و ادبیات مختلف پژوهشگران در نگارش گزارشات مربوطه در طی ادوار گذشته، از سوی کارشناسان خبره و قدیمی تر موسسه در چندین مرحله اقدام به ویرایش فنی، ادبی و علمی مطالب گردآوری شد تا نهایتاً مجموعه پیش رو تدوین و آماده چاپ گردید.
لازم به ذکر است که علاوه بر آماده سازی و انتشار چاپی این مجموعه ی ارزشمند، از آنجایی که بسیاری از آثار و گزارشات تحقیقات انجام شده در موسسه در ادوار گذشته به تدریج از دست رفته و یا از دسترس عموم خارج شده بود؛ از سوی کارشناسان امر، تلاش گسترده‌ای برای جمع آوری برخی از آنها صورت گرفت و پس از صحافی و تصویربرداری از گزارشات موجود در کتابخانه ی کوچک موسسه در دسترس همگان قرار گرفت. در طی چند سال اخیر نیز دکتر حسین ایمانی جاجرمی به گردآوری برخی از مهم ترین منابع چاپی از زمان تاسیس اهتمام ورزید و کتابخانه الکترونیکی موسسه نیز آماده بهره‌برداری شد تا امکان دسترسی آسان و گسترده تر علاقه مندان و پژوهشگران به نسخه‌های پی دی اف آثار موجود، به موازات منابع چاپی گزارشات تحقیق هم فراهم گردد.
در خَلق این اثر ارزشمند و بویژه تهیه ی چکیده های گزارشات تحقیقات، کارشناسان پژوهشگر موسسه بویژه خانم‌ها پروین علی پور، اعظم آهنگرسلابنی، مهناز زند، طاهره خزایی، فرشته خرسندیار و آقایان محسن صفا بخش، محمد مهدی فتوره‌چی، محمد قاسم اویسی، علیرضا قبادی، و فرید سید ربیع نقش محوری داشته اند. همچنین تدوین و ویرایش علمی و ادبی این اثر بر عهده ی دکتر محمد مهدی فتوره چی بوده است.
بی تردید این مجموعه فتح باب مناسبی برای آشنایی دانشجویان و پژوهشگران جوان با تاریخ پژوهش‌های «موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران» به شمار می ­آید و بی‌شک تقدیری است کوچک از پیش کسوتان و پژوهشگران ساعی و پیشتاز ادوار گذشته تحقیقات اجتماعی ایران.