​​در باره روح ناآرام دکتر علی اکبر فرهنگی | حمید ضیایی پرور

تاریخ انتشارخبر :یکشنبه 10 تیر 1397
​​در باره روح ناآرام دکتر علی اکبر فرهنگی | حمید ضیایی پرور

بررسی زندگی علمی و تحصیلی دکتر فرهنگی نشان می دهد که روح جستجوگر و ناآرام و در عین حال خستگی ناپذیری دارد.

روحی که علی رغم گذشته بیش از نیم قرن از اتمام دوران تحصیلات کارشناسی او، هنوز پرتلاطم است.

او از مدیریت و ارتباطات شروع کرده به ادبیات و تاریخ و جامعه شناسی سر زده و و ارد عرصه عرفان و فلسفه شده است. او در هرکدام از این حوزه ها سرآمد و صاحب نظر شده است. در مدیریت صاحب تالیفات متعددی است و در ارتباطات نیز اغلب کتابهای او منابع درسی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا هستند. او در عین حال اولین پیوند دهنده دو رشته مدیریت و ارتباطات در ایران و پدر علم مدیریت رسانه در ایران و چهره ماندگار این حوزه به شمار می رود.

دکتر فرهنگی ، تنها یک استاد و یک معلم و مولف نیست. شاگردانی که او در نیم قرن اخیر تربیت کرده است اکنون در رده های مختلف مدیریتی در کشور مشفول کار و فعالیت هستند. او همچنین به بسیاری از سازمان ها و کارخانجات در طراحی اصول مدیریتی و اجرایی شان مشاوره علمی و عملی داده است.

از ویژگی های ذاتی و اخلاقی او، مثبت نگری و صلح جویی و آرامش ذهنی است. فروتنی دکتر فرهنگی باعث می شود که گاهی آدم فراموش کند که او  دو دکترا و یک فوق دکترا از دانشگاه های برتر آمریکا دارد  و تنها عشق به ایران باعث بازگشت او به کشور در چند دهه قبل شده است.

از دیگر ویژگی های دکتر فرهنگی، شیرینی روش تدریس او در دانشگاه است. او با چنان ظرافتی نکات پیچیده و فنون علمی در رشته های ارتباطات و مدیریت را برای دانشجویانش مطرح می کند که گاه گذشته زمان فراموش می شود و من در بسیاری از کلاس های درس او، مفهوم زمان را از یاد برده ام. اغلب کلاس های او بیشتر از ظرفیت اسمی، دانشجو دارد، یعنی دانشجویان دیگر هم در کلاس های درس او حاضر می شوند.

من افتخار داشته ام که بیش از 17 سال دانشجوی او بوده ام و هنوز هم خود را دانشجوی دکتر فرهنگی می دانم. برای ایشان آرزوی سلامتی و شادکامی روزافزون دارم.