روز روابط‌ عمومی، نیازمند هویتی مستقل

یادداشت سردبیر

 

به بهانه‌ی روز ارتباطات و روابط‌عمومی!

 

روز روابط‌عمومی، نیازمند هویتی مستقل

 

بیست و هفتم اردیبهشت که به‌عنوان روز ارتباطات و روابط ‏عمومی انتخاب شده‌است، در اصل مربوط به روز ارتباطات مخابراتی است. انتخاب این روز، به نام روز روابط‌عمومی، جای سوال و ابهام دارد. در همین زمینه، موضوع در شورای اطلاع‏‌رسانی دولت مطرح و مورد بررسی قرارگرفته‌است؛ تا روزی که مناسبت بیشتری با حوزه‌‌ی ارتباطات اجتماعی دارد، به‌عنوان روز روابط‌عمومی انتخاب شود.

 

به نقل از سرمقاله‌ی شماره‌ی هفتاد و شش نشریه‌ی روابط‌عمومی ( به قلم م. مطهری‌نژاد) آمده است که

بیست و هفتم اردیبهشت" روز ازتباطات و روابط‌عمومی"  در ایران و" روز جامعه‌ی اطلاعاتی و ارتباطاتی" در سایر کشورهای جهان است و یادش به خیر زمانی که این روز در ایران مثل همه‌ جای جهان، "روز جهانی مخابرات" نامیده می‌شد و یادش به‌خیر که این روز در ایران، مثل همه جای جهان " روز جهانی جامعه‌ی اطلاعاتی" نام گرفت.

شاید فکر کنید مگر چه شده است؟ الان مگر این روز در ایران و جهان چه نامیده می‌شود، که باید از آن روزها یاد کنیم؟ حقیقت اینست که این روز در جهان، همان "روز جهانی جامعه‌ی اطلاعاتی و ارتباطاتی" نام دارد و مثل گذشته‌ها اتحادیه‌ی جهانی مخابرات (ITU) هر سال برای این روز شعاری تعیین می‌کند تا جهان در توسعه‌ی امکانات ارتباطی و به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین ارتباطی، تحقق آن شعار را هدف قرار دهد.  

 

به هر حال برای انتخاب روز روابط‌عمومی، پیشنهادهای ذیل مطرح شده است که جای بررسی و مطالعه‌ی بیشتری را طلب می‌کند:

برخی فعالان روابط‌عمومی کشور معتقدند تعیین سالروز تشکیل اولین دفتر روابط‌عمومی در شرکت ملی نفت ایران در سال1330، به عنوان روز "روابط‌عمومی"، می‌تواند در دستورکار قرار گیرد.

برخی دیگر، یکم مهرماه 1346 را که مقارن با گشایش اولین دوره‏‌ی رشته‌ی روابط‌عمومی و تبلیغات در دانشکده‌ی‏ علوم ارتباطات اجتماعی است، روز مناسبی برای این نام‌گذاری ارزیابی می‌کنند.

همچنین شنیده می‌‏شود، برخی از شاگردان مرحوم استاد دکتر حمید نطقی، برای قدردانی از تلا‌ش‌‏های این دانشمند فرهیخته، در زمینه‌‌ی پایه‌گذاری روابط‏ عمومی نوین در ایران، زادروز ایشان را به این منظور پیشنهاد کرده‌اند.

برخی حتی معتقدند که پیشنهاد انتخاب روز جهانی روابط‌عمومی نیز می‌تواند به‌عنوان یک ابتکار از سوی انجمن روابط‌عمومی ایران مورد توجه قرارگیرد. آن‌ها دراین‌راستا، تاریخ شکل‌‏گیری نخستین واحد تبلیغات و روابط ‏عمومی زیر نظر آیوی. لی (Ivy.Lee)را که به بیش از یک قرن پیش باز‌می‌گردد، مبنای مناسبی ارزیابی می‌کنند.

به هر حال انتخاب روز ملی یا جهانی روابط ‏عمومی می‌تواند در نشستی با حضور استادان، پیش‏کسوتان و خبرگان حوزه‌ی ارتباطات اجتماعی و روابط‌عمومی مطرح و درباره‌ی  آن به‌طور همه‌جانبه، بحث، گفت‌و‌گو و جمع‌بندی شود و نتیجه‌ی آن از طریق مبادی ذیربط برای اقدامات بعدی پی‌گیری گردد.

امید است این مقوله به‌بوته‌ی فراموشی سپرده نشود و در سال آتی "روز روابط‌عمومی" به صورتی‌که درخور شأن و جایگاه این هنر ـ فن و ارزش‌های بلند انسانی و مردمی آن است، با هویتی مستقل از دیگر مناسبت‌ها، برگزار شود.

 

 

 

جواد قاسمی

        مدیر مسئول