روزی برای ارجگزاری به ارزشهای ارتباطی

روز روابط‌ عمومی، روز صداقت و راستگویی، روز صمیمیت، روز مردم‌داری و روز احترام به شفاف سازی اطلاعات و پاسخگویی به مردم است. روز جهانی ارتباطات و روابط‌عمومی را به همه‌ی مدیران، کارشناسان،و اعضای خانواده‌ی بزرگ روابط‌عمومی  کشور تبریک می‌گوییم.

 

۲۷ اردیبهشت روزی است  که باید از تلاش و کوشش دست اندر کاران هنر- فن روابط‌عمومی  قدردانی کرد. روزی که باید به ارزیابی نحوه‌ی اطلاع رسانی  و آگاه سازی روابط‌عمومی‌ها پرداخت و در یک مطالعه میدانی، طرح‌های اصولی، فراگیر و مردم‌محور در این حوزه را شناسایی و به برترین آن‌ها، در سطح ملی نشان افتخار اهدا کرد.      

به‌نظر می‌رسد لازم است هر سال در این روز مسایل و مشکلات مبتلابه روابط‌عمومی از طرف افراد صاحب‌نظر مورد نقد و بررسی  قرار گیرد و این فرآیند باید با برخی جشنواره‌های نمایشی ویا فرمایشی که به‌ بهانه انتخاب روابط‌عمومی‌های برتر برگزار می‌شود، تفاوت داشته باشد. هرچند برپایی جشنواره های تخصصی ، آموزشی و علمی می باید کماکان مورد توجه و حمایت قرارگیرد.از این رو ضرورت دارد روز ارتباطات و روابط‌عمومی، «روز ارزیابی ارزش‌ها» باشد واین روند نه یک شبه بلکه در طول سال شکل بگیرد و نتایج آن به اطلاع دست‌اندرکاران و مدیران سازمان‌ها برسد.

روز روابط‌عمومی باید روز گرامیداشت بزرگمردانی باشد که سالیان سال در تربیت مدیران وکارسشناسان حوزه‌ی ارتباطات و روابط‌عمومی همت گماشتند. استادان فرهیخته‌ایَ چون دکتر حمید نطقی، پرفسور کاظم معتمدنژاد، دکتر علی اسدی، دکتر تهرانی و شاگردان شایسته وادامه دهندگان صادق راه و مشی آنها دردانشگاهها ومراکزآموزش عالی و درنهادهای مدنی مرتبط با عرصه ارتباطات ازآن جمله اند. دکتر مهدی محسنیان‌راد، دکتر حسین افخمی، دکتر هادی خانیکی، استاد ابراهیم رستمیان مقدم، دکتر حسن نمکدوست، دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر داود زارعیان، دکتر مهری رفعتی، دکتر گیتا علی‌آبادی و ...

 

روز روابط‌عمومی، روز قدردانی از مدیران و مسوولان پیشکسوتی است که همواره  مباحث نظری و آکادمیک را سر لوحه‌ی کار اجرایی خود قرار داده‌ و روزمرگی و مشاطه‌گری را از فعالیت‌های اصلی خود دور کرده‌اند و از ابزار و فنآوری های روزآمد به‌خوبی بهره برده‌اند. این گروه شرافت شغلی خود را به‌هیچ عنوان با پست و مقام و جایگاه سازمانی معامله نکردند... اینان مردمداران بی‌نام ونشانند که نامشان را باید در صفحات تاریخ روابط‌عمومی و مطبوعات کشور به نیکی ثبت و ضبط کرد.

همچنین باید از بزرگانی چون شادروانان  ملازم، دکتر جبل‌عاملی،رسول امان الهی، محمدرضاتحریری و برزگر و... نام ببریم که کوشندگان صاحب‌نظروبی ادعایی درعرصه ارتقاء کیفی روابط عمومی کشوربودند .

یاد و خاطره‌شان را همواره گرامی  می داریم.

جواد   قاسمی

عضو هیات موسس و هیات مدیره انجمن روابط  عمومی ایران